Východní přísliby
Východní přísliby
lfs24-sekce-1920x840-vychodni-prisliby-2024
Východní přísliby

Letošní Východní přísliby reflektují intenzivní společenské proměny a nabízí svěží pohledy na historii, která dnešní optikou dostává nové významy. Prozkoumáme také taje lásky a její méně i více tradiční podoby. Mezi patnácti uváděnými tituly se objeví pětice renomovaných jmen v čele s Agnieszkou Hollandovou, Radu Judem a Małgorzatou Szumowskou. Kromě etablovaných velikánů sekce představí dalších deset slibných režisérů a režisérek ze všech koutů někdejšího východního bloku – od Maďarska až po Ázerbajdžán.

Letos se vůbec poprvé vydáme do Běloruska a prostřednictvím filmu Procesy nahlédneme tamní totalitní realitu v prudce satirickém pojetí odvážných opozičních autorů. Neutěšenou současnost ovládanou diktátem korporátů a sociálních sítí rozverně glosuje rumunský snímek Od konce světa nic dobrého nečekejte. Uštěpačně se ohledně dneška vyjadřuje i snímek s všeříkajícím názvem Pracující třída jde do pekel, který představuje svérázné srbské zamyšlení nad důsledky překotné kapitalizace.

Pohledy do minulosti ožívají v polských snímcích Kos či Bílá odvaha. Kos využívá historickou postavu generála Kościuszka k nečekaným žánrovým přechodům či ke komentování současných polsko-ruských vztahů. Bílá odvaha se zase skrze lokální a nepříjemnou historii vyjadřuje k univerzálním otázkám, jako jsou boj dobra se zlem či souboj dvou mužů o srdce jedné ženy.

Srdečním záležitostem se věnuje také Žena z…, která ukazuje, že skutečná láska dokáže překonat i nemalicherné těžkosti vztahu, jako je třeba změna pohlaví jednoho z partnerů.

Dramaturgie:

Kamila Dolotina, dramaturgyně s mimořádně vyvinutou vášní pro východoevropskou kinematografii, kterou ráda šíří dál. Velká fanynka dobrých filmů (a vín) odkudkoli a zavilá nepřítelkyně těch špatných.

Petr Vlček, filmový historik, s Letní filmovou školou spolupracuje od roku 2007 a jako dramaturg od roku 2011, věnuje se především polské hrané filmové tvorbě. Aktuálně působí jako ředitel Českého centra ve Varšavě. 

Programové sekce