Retrospektiva: Federico Fellini
Retrospektiva: Federico Fellini
lfs24-sekce-1920x840-fellini1
Retrospektiva: Federico Fellini

Federico Fellini, proslulý svou autorskou vizí a autobiografickými filmy, byl výjimečný také ve spolupracích, které navázal: s herci (Marcello Mastroianni, Alberto Sordi a jeho žena Giulietta Masina), scenáristy (Ennio Flaiano, Bernardino Zapponi), autory hudby (Nino Rota), kostýmními výtvarníky (Danilo Donati), producenty (Angelo Rizzoli) a dalšími. Tato sekce bude zkoumat, jak Felliniho filmový svět a osobitý styl formovala kolektivní povaha filmového řemesla. Budeme sledovat Felliniho kariéru od trosek poválečné Itálie a mezinárodního vzestupu neorealismu přes brilantní kreativitu autorského filmu 60. let a jeho jedinečnou komediální značku až po vývoj společenských hodnot a politické krajiny konzumní společnosti 80. let ovlivněné televizí. Ve Felliniho filmech se mísilo bystré pozorování s fantazií a vzpomínkami; jeho talent pro podporu spolupráce vytvořil jeden z nejpamátnějších filmových odkazů, který dodnes ovlivňuje režiséry po celém světě.

Dramaturgie:

Valerio Coladonato, filmový historik, kterého zajímá, jak kinematografie pomáhá propojovat kultury a diváky. Jako vědec hledá nové pohledy na spolupráci italské a francouzské kinematografie. Jako divák miluje populární hvězdy 60. let a romantické komedie 90. let.

Damiano Garofalo, filmový historik, který se zabývá především vztahy mezi italskou a americkou filmovou kulturou. Rád objevuje nové filmy, autory a přístupy prostřednictvím filmových festivalů a digitálních platforem. Je přesvědčený, že dokonalý filmař je ideálním mixem mezi Robertem Rossellinim a Stevenem Spielbergem.

Programové sekce