1. 7. 2024

Vizionář David Lynch

Vizionář David Lynch

1. 7. 2024

50. výročí Filmovky je vhodným okamžikem vzdát hold ikonám, jejichž filmové vidění a myšlení boří konvence. A existuje lepší příklad hollywoodského vizionářského filmaře, než je David Lynch?

Už více než padesát let jsou jeho nejosobnější filmy přijímány s rozpaky, ne-li přímo opovržením, aby byly později označeny za mistrovská díla. Lynchova oneirická tvorba vzdoruje jednoznačné interpretaci, uchvacuje a okouzluje svou mystikou a rozděluje nejen kritickou a diváckou obec, ale dokonce i jeho kolegy z branže.

Lynch is a director of such singular vision and style that an adjective has been invented in his honor: Lynchian, defined by the Oxford English Dictionary as characteristic of his predilection for “juxtaposing surreal or sinister elements with mundane, everyday environments, and for using compelling visual images to emphasize a dreamlike quality of mystery or menace” (missing from this definition is any reference to Lynch’s radically off-center humor).

V programu sekce The Icon: David Lynch nebude chybět Eraserhead, neo-noirový Blue Velvet, road movie Wild at Heart, prequel k seriálu televize ABC Twin Peaks: Fire Walk with Me, Lost Highway ani Mulholland Drive.

 

Foto: Gabriel Marchi from São Paulo, Brasil, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Dramaturg:

David Bushman, David Bushman is the author of five nonfiction books, including Conversations with Mark Frost, Twin Peaks FAQ: All That’s Left to Know a Place Both Wonderful and Strange and Murder at Teal’s Pond: Hazel Drew and the Mystery That Inspired Twin PeaksAs cofounder of Fayetteville Mafia Press, he has published several books on David Lynch and Twin Peaks, dlouholetý kurátor televizních pořadů v Paleyově centru pro média, bývalý šéfredaktor televizní rubriky časopisu Variety a bývalý programový ředitel amerického televizního kanálu TV Land.

Novinky