1. 7. 2024

Vizionář David Lynch

Vizionář David Lynch

1. 7. 2024

50. výročí Filmovky je vhodným okamžikem vzdát hold ikonám, jejichž filmové vidění a myšlení boří konvence. A existuje lepší příklad hollywoodského vizionářského filmaře, než je David Lynch?

Už více než padesát let jsou jeho nejosobnější filmy přijímány s rozpaky, ne-li přímo opovržením, aby byly později označeny za mistrovská díla. Lynchova oneirická tvorba vzdoruje jednoznačné interpretaci, uchvacuje a okouzluje svou mystikou a rozděluje nejen kritickou a diváckou obec, ale dokonce i jeho kolegy z branže.

Lynch je režisérem s tak osobitým tvůrčím stylem a vizí, že na jeho počest vzniklo i nové adjektivum, „lynchovský“. Podle definice Oxfordského slovníku jde o charakteristickou zálibu v „zasazování zlověstných či surreálných prvků do všednodenní reality a využívání podmanivých vizuálních obrazů k umocnění snové povahy tajemna nebo hrozby“. (Definice zcela opomíjí režisérův silně nekonvenční smysl pro humor.)

V programu sekce Ikona: David Lynch nebude chybět Mazací hlava, neo-noirový Modrý samet, road movie Zběsilost v srdci, prequel k seriálu televize ABC Twin Peaks: Ohni se mnou pojď, Lost Highway ani Mulholland Drive.

 

Foto: Gabriel Marchi from São Paulo, Brasil, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Dramaturg:

David Bushman, autor pěti naučných publikací, mezi něž patří i Conversations with Mark Frost, Twin Peaks FAQ: All That’s Left to Know a Place Both Wonderful and Strange či Murder at Teal’s Pond: Hazel Drew and the Mystery That Inspired Twin Peaks. Spoluzakladatel nakladatelství Fayetteville Mafia Press, které vydalo několik knih o Davidu Lynchovi a seriálu Twin Peaks, dlouholetý kurátor televizních pořadů v Paleyově centru pro média, bývalý šéfredaktor televizní rubriky časopisu Variety a bývalý programový ředitel amerického televizního kanálu TV Land.

Novinky