28. 7. 2024

ČTK na filmovkovém fotbalu odčinila loňskou drtivou porážku

28. 7. 2024

I letos patřilo nedělní odpoledne na filmovce fotbalovému utkání mezi výběry Letní filmové školy (LFŠ) a jednoho z mediálních partnerů festivalu - České tiskové kanceláře (ČTK). Týmu ČTK se podařilo pomstít neblahý výsledek z minulého roku, kdy prohrál vysoko 3:13, a zvítězit 5:4 po penaltovém rozstřelu.

V úmorném odpoledním horku na pažit uherskohradišťského atletického stadionu nastoupily týmy s vyrovnanými silami. Diváci, kteří si nenechali mimořádný sportovní zážitek ujít, tak mohli od začátku očekávat zajímavou podívanou.

Oběma kapitánům před utkáním nechyběla důvěra ve vlastní tým a byli přesvědčeni o jednoznačném výsledku. "Vyhraje tým LFŠ, protože my víc pijeme, víc jíme a jsme větší," svěřil se kapitán filmovkového týmu Michal Hlaváč. Věřil si ale i kapitán výběru ČTK Petr Mlch: "Vyhraje ten lepší, takže vyhraje ČTK. To je jasný, ne?"

Utkání začalo ve vysokém tempu a fanoušci obou týmů byli od první minuty svědky mnoha šancí, více jich však viděli na straně týmu LFŠ. Díky výborným výkonům brankářů Jana H. Vitvara (tým ČTK) a Víta Schmarce (tým LFŠ) se ovšem zaplněné hlediště dočkalo gólu až po několika minutách, kdy se prosadil Daniel Kopejska hrající za LFŠ.

Naopak hráči ČTK na hřišti dlouho hledali vlastní rytmus, ke skórování jim nepomohl ani nařízený nepřímý volný kop v bezprostřední blízkosti soupeřovi branky. Na druhé straně se naopak útoku LFŠ dařilo, když v průběhu několika minut nadělil četkařům dva rychlé góly. Tým Filmovky se tak dostal do pohodlného vedení 3:0.

Spoluhráči kapitána Petra Mlcha měli štěstí, že jejich řady letos posílil prvoligový fotbalista 1. FC Slovácko Pavel Juroška, jehož pohyb na hřišti hru značně oživil. Není proto divu, že první gól Četky vsítil právě on.

Krátce nato ale soupeři zvýšili své vedení, když se po spektakulárním uvolnění prosadil Jakub Novosad. V poločase tak vše nasvědčovalo jednoznačnému vítězství výběru LFŠ. "My to hrajeme bez obrany a vzhledem k tomu si myslím, že je to dobrý výsledek," glosoval v poločasové pauze četkařský gólman Jan H. Vitvar.

V poločasové přestávce ale jakoby tým národní tiskové agentury někdo polil živou vodou, když do druhé půle vstoupil se silným tlakem, který vyvrcholil po nádherné kombinaci gólem Vojtěcha Kubeše. Filmovkoví hráči mohli vzápětí odpovědět, ani z poloviny odkrytá brána jejich útočníkovi nestačila, skóre tak zůstalo nezměněné 4:2.

Za zmínku stojí také výkon dvou brankářek - Lenky Horákové (LFŠ) a Terezy Chaloupkové (ČTK) - které své týmy bezchybnými výkony podržely a postaraly se o napínavý konec druhého poločasu. V tom se více dařilo opět ČTK, jež díky velkému úsilí Vojtěcha Kubeše a Pavla Jurošky dokázala srovnat skóre, a o vítězi utkání tak musely rozhodnout až pokutové kopy.

Netradiční podívaná potřebuje netradiční pravidla, penalty tak nekopali jen vybraní hráči, nýbrž všichni aktéři na trávníku. Po několika úspěšných i neúspěšných pokusech ukazovala penaltová bilance skóre 5:4 ve prospěch ČTK. V dramatickém závěru změřily své síly gólmanky obou týmů.

Ty prokázaly nejen zručnost mezi tyčemi, ale i v exekuci pokutových kopů. Díky tomu že ani jedna z brankářek při kopu nezaváhala, ČTK mohla po loňské drtivé porážce oslavit zasloužené vítězství 5:4. "Myslím, že potlesk je na místě," uzavřel fotbalovou bitvu bývalý ligový fotbalista Michal Kadlec, který se ujal role spolukomentátora.

Autor: Jakub Hříbek