9. 7. 2024

Východní přísliby z Maďarska, Polska i Ázerbajdžánu

Východní přísliby z Maďarska, Polska i Ázerbajdžánu

9. 7. 2024

Letošní Východní přísliby reflektují intenzivní společenské proměny a nabízí svěží pohledy na historii, která dnešní optikou dostává nové významy. Prozkoumáme také taje lásky a její méně i více tradiční podoby.

Mezi patnácti uvedenými tituly se objeví pětice renomovaných jmen v čele s Agnieszkou Hollandovou, Radu Judem a Małgorzatou Szumowskou. Kromě etablovaných velikánů sekce představí dalších deset slibných režisérů a režisérek ze všech koutů někdejšího východního bloku – od Maďarska přes Bulharsko až po Ázerbajdžán. Těšit se diváci mohou třeba na rumunský snímek glosující současnost ovládanou diktátem korporátů a sociálních sítí Od konce světa nic dobrého nečekejte, na polské snímky Kos a Bílá odvaha, které se ohlížejí do minulosti, či film Žena z…, který ukazuje, že skutečná láska dokáže překonat i nemalicherné těžkosti vztahu, jako je třeba změna pohlaví jednoho z partnerů.

Letos se vůbec poprvé vydáme i do Běloruska a prostřednictvím filmu Procesy nahlédneme tamní totalitní realitu v prudce satirickém pojetí odvážných opozičních autorů.

Dramaturgové:

Kamila Dolotina, dramaturgyně s mimořádně vyvinutou vášní pro východoevropskou kinematografii, kterou ráda šíří dál. Velká fanynka dobrých filmů (a vín;-) odkudkoli a zavilá nepřítelkyně těch špatných.

Petr Vlček, filmový historik, s Letní filmovou školou spolupracuje od roku 2007 a jako dramaturg od roku 2011, věnuje se především polské hrané filmové tvorbě. Aktuálně působí jako ředitel Českého centra ve Varšavě. 

Novinky