Na přelomu let 1979 a 1980 vznikly na FAMU podle stejného námětu Vladimíra Poštulky dva filmy. AEIOU Dušana Kukala a Martina Bezoušky a Evžen mezi námi Petra Nýdrleho a Martina Vadase. Vzbudily podobný rozruch jako o dekádu dříve snímek Vlastimila Venclíka Nezvaný host.
Studentům se totiž podařilo realizovat své filmy na Katedře scenáristiky a kamery zcela mimo kontrolu Katedry režie, kterou v té době vedl Jiří Sequens. V obou snímcích se navážejí do fungování tehdejších socialistických struktur – vypovídají o mladých lidech, kteří jsou s nástupem do reálného života nuceni opustit veškeré své ambice.
Vedení fakulty s filmy bojovalo a nechtělo je pustit ven. Jiří Sequens o snímku Evžen mezi námi podal poměrně zdrcující report. „Vibruje od hranice triviálnosti, nevkusu, absence studentské inteligence a jakýchkoliv etických a estetických norem až po hranici rafinovaného, formálně vyspělého ideového zpochybnění tvůrčí činnosti v socialistickém státě.“ Pedagog Katedry režie Ludvík Ráža oba snímky rovnou označil za protisocialistické.
Pro studenty naštěstí jejich vznik neměl takové následky jako kdysi pro Vlastimila Venclíka, který byl vyloučen ze školy před absolutoriem.
Na letošní Letní filmové škole budete mít jedinečnou příležitost vidět oba snímky a debatovat s tvůrci o problémech, které jim způsobily. Zároveň se v kinolektorátu věnovaném mapování historie FAMU filmů dostaneme do konce 80. let, před dveře Sametové revoluce.
Jan Jendřejek (stále) svůj zájem směřuje k historii českého, respektive československého filmu. Rád objevuje jeho neprobádaná zákoutí a utajené klenoty. Český film rozhodně nezatracuje a stejně tak ani jeho tvůrce, kteří se dokázali prosadit i v zahraničních podmínkách.
© 2024 AČFK / Design & web: David Huspenina
© 2024 AČFK /
Design & web: David Huspenina /
Obchodní podmínky / Ochrana osobních údajů