29. 7. 2024

Němý japonský film na Filmovce ožil díky tradičnímu umění

Němý japonský film na Filmovce ožil díky tradičnímu umění

29. 7. 2024

O netradiční zážitek se v neděli v kině Hvězda postaral japonský film Narodil jsem se, ale..., který v roce 1932 natočil režisér Jasudžiró Ozu. Černobílému němému snímku propůjčil hlas Ičiro Hašimoto Kataoka, který je předním současným benšim, tedy vypravěčem provázejícím diváky snímky bez zvukové stopy. Kromě něj film, jenž přináší satirický příběh běžné rodiny ze střední třídy, doprovázela ještě pianistka Reiko Emuraová.

Benšiové byli v Japonsku v éře němého filmu často i známými a uznávanými osobnostmi a lákali diváky do kin stejně, ne-li více než snímek samotný. Kataoka udržuje tuto tradici živou i sto let poté. Vystupoval v desítkách zemí a doprovázel bezmála čtyři sta filmů japonské, ale i západní kinematografie. „Dříve byl plat těch nejlepších benšiů stejný jako premiérů," podotkl Kataoka a s humorem dodal, že v jeho případě tomu tak není.

Snímek, kterým provázel v Hradišti, očima školáků zkoumá fungování tehdejší japonské společnosti. Zejména kastovní systém, který předurčoval společenskou roli už od narození. „Sledujeme dva systémy, systém dospělých, systém dětí, které se v jednom filmu velmi sofistikovaně zrcadlí," uvedl před projekcí filmový odborník Radomír D. Kokeš.  „Ten mladší ze sourozenců se stal velmi rychle takovým Tomášem Holým japonské kinematografie, zejména u Jasudžiróa Ozua," dodal.

Kataokovo vyprávěčské umění i hudbu Emuraové si budou moci návštěvníci vychutnat ještě v úterý odpoledne, kdy doprovodí film Polapená dívka. Snímek z roku 1933, který opět režíroval Ozu, podle programu snímek koketuje s motivy a postupy západních žánrů jako gangsterka nebo kriminální film. Ozu je nicméně uchopuje skrze ty motivy a postupy, jež zajímaly hlavně jeho samotného, což ze snímku činí hlavně estetickou diskusi s hollywoodskými konvencemi spíše než jejich prostou variaci.

Autor: Barbora Kohoutová

Foto: Radek Petrášek

Novinky