Skip to main content

Literární program

Vstup na literární program je zdarma s výjimkou slam poetry exhibice.

Marcela Poláčková: Děti to chtěj vědět taky

Pá 28.7. / 18:00 / Stan literatury/Nové reality
Zdarma pro akreditované i veřejnost
Kniha Děti to chtěj vědět taky je pomůckou pro všechny rodiče, prarodiče, tetičky, strýčky a další, kteří se chtějí aktivně podílet na sexuální výchově dětí a poskytnout jim kvalitní a ověřené informace bez mýtů a stereotypů. Ukazuje, že rodiče mohou být těmi, za kterými si dítě přijde pro radu.

Klára Vlasáková: Těla

Pá 28. 7. / 19:30 / Stan literatury/Nové reality
Zdarma pro akreditované i veřejnost
Matky a dcery. Jejich těla, pouto, rozepře, strachy. O nich je novinka Těla Kláry Vlasákové. Ovdovělá šedesátnice Marie, která žije v nájmu a přivydělává si hlídáním dětí, vdává svou dospělou dceru Rózu. Ve chvíli, kdy ji po obřadu popřeje hodně štěstí, cítí, že o ni nadobro přišla.

Patrik Banga: Skutečná cesta ven

So 29. 7. / 18:00 / Stan literatury/Nové reality
Zdarma pro akreditované i veřejnost
Jak obtížné je uniknout předsudkům, když žijete v romské komunitě na pražském Žižkově a kolem zuří devadesátky? Pražský Žižkov devadesátých let čpí neutěšeností, drogami, alkoholem a rvačkami a vyrůstat zde znamená jediné — být předurčen k životu dalšího z nepřizpůsobivých.

Petr Hruška: Spatřil jsem svou tvář

So 29.7. / 19:30 / Stan literatury/Nové reality
Zdarma pro akreditované i veřejnost
Dne 8. září 1522 po tříleté plavbě dorazila do Sevilly „poslední zbídačená loď velké Magalhăesovy flotily / přetížená hřebíčkem, / osmnácti muži / a zprávou, / že Země nemá okraje, a tedy spočinutí“. Přesně po pěti stech letech vyšla kniha, která je prvním obeplutím zeměkoule částečně inspirována.
Ve čtyřiceti básních a jedné rozsáhlejší skladbě je sklenut velkolepý i pošetilý, svíravě tragikomický obraz plavby, na které skrze druhé objevujeme i sami sebe. Letošní Magnesia Litera za poezii.

Slam poetry exhibice

So 29.7. / 20:45 / Respekt stan
290 Kč / 190 Kč s akreditací
Banda těch nejlepších slamerů předvede svůj um na už tradičním slamu na Filmovce!
Tak jako rituální totem vprostřed prérie stojí mikrofon zaklesnut ve stojanu uprostřed pódia. Napětí by se dalo krájet. Jeden po druhém přistupují mistři slova připraveni do posledního rýmu bojovat o vítězství v nervy drásajícím slamovém klání. Publikum se nechává uhranout, rozesmát, rozplakat, dojmout…
Verše budou střílet: Dr. Filipitch (mistr ČR 2017), Vašek z Aše (bronz na ME ve slamu 2022), Večerka, Ellen Makumbirofa, Dibi, Tim Postovit

 

Anna Beata Háblová: Směna

Ne 30.7. / 18:00 / Stan literatury/Nové reality
Zdarma pro akreditované i veřejnost
Hrdinkou knihy je mladá výtvarnice Petra, která trýznivě balancuje mezi touhou po uměleckém uplatnění a odvržením všeho, co souvisí s její prvotní životní volbou. Jako ostře řezané reliéfy se jí vynořují vzpomínky na studium malby, které ji podstatně formovalo. A vedle toho je tu i namáhavá, neradostná přítomnost spočívající v monotónní práci pokladní v supermarketu, k níž se z pragmatických důvodů uchýlila.

Tereza Matějčková: Filosofie rezignace

Ne 30.7. / 19:30 / Stan literatury/Nové reality
Zdarma pro akreditované i veřejnost
Jaké to je nefilozofovat heroicky, ale z pozice rezignace? Tereze Matějčkové loni vyšla kniha Kdopak tu mluvil o vítězství?, nominovaná letos na Magnesii Literu. V kapitolách věnovaných Nietzschemu, Camusovi či Weilové Matějčková ohledává, zda předpokladem filosofie není spíš prohra než vítězství.

Petra Hůlová: Nejvyšší karta

Po 31.7. / 18:00 / Stan literatury/Nové reality
Zdarma pro akreditované i veřejnost
Skandální odhalení, nebo mystifikace? Provokace, nebo skutečnost? Autobiografie, nebo fikce? Nová kniha Petry Hůlové Nejvyšší karta už vzbudila řadu kontroverzí. Spisovatelka Sylvie Novak se na prahu padesátky ohlíží za svou úspěšnou kariérou a reflektuje svůj komplikovaný osobní život.

Omlatina na Filmovce

Po 31.7. / 19:30 / Stan literatury/Nové reality
Zdarma pro akreditované i veřejnost
Omlatina jsou mladí básníci a básnířky z Česka i zahraničí. Poezie, hudba i perfo. Pravidelně v Praze, Brně, Ostravě a Olomouci. Omlatina je sekundantem knižní edice Mlat, která před dvěma lety vznikla v brněnském nakladatelství Větrné mlýny a vydává básnické debuty mladých autorů a autorek.

Quentin Tarantino: Filmové spekulace

Út 1. 8. / 17:15 / Literární stan/Nová realita
Zdarma pro akreditované i veřejnost
První non-fiction kniha Quentina Tarantina představuje kultovního režiséra z úplně jiné stránky: jako analytika, který přemýšlí o svých oblíbených filmech a provádí díky tomu čtenáře svou oblíbenou etapou dějin amerického filmu, 70. lety, které jsou mu dodnes inspirací.
Knihu přeložili Iva Hejlíčková a Michael Málek a na Letní filmové škole vám z ní něco málo přečtou.

Těsnohlídek & Stančáková

Út 1.8. / 18:15 / Stan literatury/Nové reality
Zdarma pro akreditované i veřejnost
Dva výrazné hlasy mladé české poezie a zároveň držitelé Ceny Jiřího Ortena.
Pořad moderuje Ondřej Hrabal.

 

Petr Šesták: Vyhoření

St 2.8. / 18:00 / Stan literatury/Nové reality
Zdarma pro akreditované i veřejnost
Exkluzivní předpremiéra! Po výrazném románu Kontinuita parku přichází Petr Šesták s dalším textem, který vzdoruje čtenářskému očekávání. Kříženec pamfletu a románu o životě člověka ve světě aut se nebojí mít jasný názor na věc.

Bohdan Heblík: Myslel jsem, že se bavíme o plakátu

Út 1.8. / 19:30 / Stan literatury/Nové reality
Zdarma pro akreditované i veřejnost
Scénické čtení fiktivní divadelní hry osobitého ilustrátora a grafika Bohdana Heblíka. V roce 2021 vedl autor knihy Reflexe českého filmového plakátu telefonické a korespondenční rozhovory s lidmi různých profesí filmového průmyslu. Ze záznamu rozhovorů zkomponoval scénář divadelní hry, která představuje fiktivní setkání osmi reálných postav v jeho pronajatém bytě. Vše, krom otázek a odpovědí, je smyšlené…

Harakiri Czurakami

St 2.8. / 19:30 / Stan literatury/Nové reality
Zdarma pro akreditované i veřejnost
Čus bus, nazdar! Po veleúspěšných vystoupeních všude možně se Harakiri znovu chystá dobýt literární stan na Letní filmové škole. Přiřazený čas hodláme napráskat tím nejlepším, co se nám zatím povedlo vyplodit a vychovat, finančně zaopatřit a ochránit před pohlavními chorobami.