Hosté LFŠ 2020

Níže najdete potvrzené hosty letošního ročníku.

Hanna Schygullová

Na LFŠ 9.-12. 8.
Jedna z nejslavnějších hereček historie evropské kinematografie proslula především jako ikonická protagonistka většiny filmů Rainera Wernera Fassbindera. Během své bohaté kariéry však netočila jen s tímto enfant terrible nového německého filmu, ale také s panteonem evropských tvůrců, mezi které patří Wim Wenders, Jean-Luc Godard, Andrzej Wajda, Carlos Saura, Béla Tarr, Marco Ferreri nebo Vojtěch Jasný. Držitelka hereckých ocenění z Cannes i Berlína je stále inspirující a stále se pravidelně objevuje v současných artových filmech (například Modlitba Cédrica Kahna). Letní filmová škola nabídne menší výběr jejích filmových rolí a také unikátní Cinekoncert. V rámci tohoto eventu budou uvedeny krátké filmy režírované Hannou Schygullovou (některé ve světové premiéře) s jejími šansonovými pěveckými vstupy a hudebním doprovodem známé sicilské hudebnice Etty Scollové.

Vladimír Körner

Na LFŠ 7.-12. 8.
Vladimír Körner patří k nejpodstatnějším českým tvůrcům druhé poloviny dvacátého století. Ačkoliv vstoupil do světa kinematografie ve stejné době jako tvůrci takzvané nové vlny, jeho scénáře stavěly na zcela odlišné poetice. Jeho osamocení „hrdinové“ čelí mezním situacím napříč úskalími českých dějin, oproti všedním dnům lidského života jej zajímají velká dramata s touhou dotknout se všeho podstatného, co podmiňuje i rozvrací lidskou existenci. Reprezentativní kolekce představí 6 filmů natočených podle Körnerových scénářů jako Údolí včel, Adelheid či Cukrová bouda.

Krystyna Zachwatowicz-Wajdová

Na LFŠ 8.-11. 8.
Scénografka, autorka kostýmů a herečka Krystyna Zachwatowicz-Wajdová věnovala valnou část své umělecké tvorby divadlu (Teatr Stary v Krakově, kabaret Piwnica pod Baranami). Její filmová tvorba je ale spojená zejména s jejím manželem Andrzejem Wajdou. Jako herečku ji známe z jeho filmů Slečny z Vlčí nebo Kronika milostných nehod, ale i z menších rolí ve filmech Člověk z mramoru či Pan Tadeáš. Kostýmy pak vytvořila pro Wajdovy filmy jako Veselka, Hranice stínů, Běsy či Pomsta (za ně byla v roce 2003 nominována na prestižní národní filmovou cenu Orel). Po boku Andrzeje Wajdy tak stála dlouhá léta, nejen jako manželka, ale také jako plnohodnotná umělecká spolupracovnice.

Tuvia Tenenbom

Na LFŠ 7.-10. 8.
Americko-izraelský spisovatel, novinář a dramatik vzbudil zaslouženou pozornost svou knihou Chyťte Žida!, v níž se s identitou německého novináře vrátil do své rodné země, aby zachytil tragické a mnohdy i komické aspekty soužití Izraelců a Palestinců. Není to ale jeho kniha jediná – v knize Všechny jejich lži procestoval USA před prezidentskými volbami 2016, v Čau, uprchlíci! zkoumal uprchlickou krizi v Německu a ve své zatím poslední knize Krysy Jejího Veličenstva se jeho tématem stal brexit. Jak ho charakterizuje jeho český vydavatel: Je vtipný jako Borat, chytrý jako Woody Allen, neodbytný jako Michael Moore.

Rafał Syska

Na LFŠ 8.-11. 8.
Docent Jagellonské Univerzity v Krakově patří mezi nejvýznamnější domácí odborníky na tvorbu Andrzeje Wajdy. Byl například kurátorem velkolepé multimediální výstavy Národního muzea v Krakově s prostým názvem Wajda, která se uskutečnila v roce 2019. Jeho vědecký záběr je ale mnohem širší, zabývá se obecnými dějinami filmu, uměleckými směry současného filmu, ale také fenoménem žánrových filmů či tématem násilí ve filmu. Svojí habilitační práci věnoval tvorbě Roberta Altmana a je autorem mnoha dalších filmových publikací a článků. Byl ředitelem mezinárodního festivalu Etiuda či šéfredaktorem časopisu o audiovizuální tvorbě Ekrany.

Bohdan Karásek

Na LFŠ 10.-12. 8.
Bohdan Karásek loni svým pozdním celovečerním debutem Karel, já a ty v dobrém slova smyslu šokoval tuzemské diváky i kritiky. Karásek vystudoval VOŠF ve Zlíně a následně i pražskou FAMU (obor scenáristika a dramaturgie). Jako filmař byl činný již od poloviny 90. let minulého století (krátkometrážní amatérské a experimentální filmy). Karásek také založil nezávislou produkci s názvem Filmová společnost Alfreda Bouriany, kde vznikly jeho „bytové“ filmy Lucie, Milostné písně a Karel, já a ty. Právě kolekci těchto „bytových“ filmů uvedeme na letošní LFŠ.