18. 6. 2024

Filmovka na tiskové konferenci prozradila zakončovací film i české držitele výročních cen

Filmovka na tiskové konferenci prozradila zakončovací film i české držitele výročních cen

18. 6. 2024

V Japonském informačním a kulturním centru Japonského velvyslanectví v Praze dnes proběhla tisková konference jubilejní Letní filmové školy, kde jsme prozradili, že výroční ceny udělí pořadatel Asociace českých filmových klubů Jiřímu Suchému a Janu Kačerovi in memoriam. Festival zakončí v předpremiéře snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla. Hostem tiskové konference byl herec Vojtěch Vodochodský.

 

Pořadatel festivalu Asociace českých filmových klubů své ceny letos udělí dvěma výjimečným osobnostem, které nejen v českém filmu zanechaly hlubokou a trvalou stopu. „Tím prvním je pan Jiří Suchý, jehož tvůrčí dráha je natolik komplexní, že ho nelze označit jen za autora písní a divadelních her či za herce a režiséra. Jeho osobitá, hravá poetika prostupuje všemi uměleckými obory a my se velmi těšíme na to, že diváci LFŠ budou mít příležitost mj. vidět jeho první celovečerní režijní počin, experimentální snímek Nevěsta z roku 1970. Předání druhé ceny za celoživotní přínos českému filmu je pro nás zahaleno velkým smutkem, protože jejím držitelem měl být pan Jan Kačer, s nímž jsme do poslední chvíle připravovali výběr filmů, a který se do Uherského Hradiště moc těšil. Jeho herecké mistrovství si přesto připomeneme výběrem filmů, které si sám zvolil, a cenu převezme jeho dcera, herečka Adéla Kubačáková,“ sdělila programová ředitelka LFŠ Iva Hejlíčková.

Letní filmovou školu tradičně zahajují a zakončují předpremiéry očekávaných českých novinek s tvůrčími delegacemi. Zakončovacím filmem budou letos Vlny Jiřího Mádla vyprávějící příběhy novinářů Československého rozhlasu. „Chtěli jsme jubilejní Filmovku končit opravdu emočně silným filmem a tím Vlny rozhodně jsou. Navíc je to film až bolavě aktuální, jakkoliv se odehrává v letech 1967 až 1968. Demokracie a svobodná média pořád nejsou samozřejmou věcí, bohužel," řekl k výběru dramaturg Jaroslav Sedláček. „Jsem rád, že letos zakončíme LFŠ. Doufám, že se film Hradišťákům bude líbit a pak půjdou do ulic a všude to rozkecaj!” zve na zakončení Letní filmové školy režisér Jiří Mádl. Do běžné kinodistribuce Vlny dorazí 15. srpna.

 

Novinky