Padesát let LFŠ si její návštěvníci mohou připomenout v Hradišti hned na několika místech na retrospektivní výstavě nazvané 50: Příběh Filmovky. Sobotní vernisáž se uskutečnila ve Smetanových sadech, kde je první část expozice představující stručnou historii přehlídky a jejích hostů. Ve Slováckém muzeu je pozornost věnována festivalovým artefaktům a nese pracovní název Příběh Filmovkáře. Foyer Kina Hvězda se pak zaměřuje na vizuální stránku, k vidění jsou tu zejména plakáty z různých LFŠ.
„Příběh Filmovky je příběhem velké lásky k filmu, která napříč každým obdobím lidi spojovala a propojovala. Filmovka je speciální, protože tady vytváří prostor pro setkání všech generací, všech lidí, kteří mají rádi film," podotkla ředitelka LFŠ Radana Korená.
Vedení festivalu chce proto jeho historii věnovat také souhrnou publikaci, která by mohla vyjít napřesrok. „Akce s tak dlouholetou historií je docela raritní záležitost, nemáme jich v té naší zemi tolik," řekla Korená. I proto ohlédnutí za minulými ročníky festivalu považuje za jistou povinnost.
Přípravu výstavy měla na starost programová ředitelka Iva Hejlíčková, která materiály na ni získala od pamětníků a klubistů. „Je tam jedna chyba, už o ní vím. Neupozorňujte mě na ni, nedá se opravit," pousmála se Hejlíčková.
Letní filmová škola, kterou pořádá Asociace českých filmových klubů, je po karlovarském festivalu zřejmě nejvýznamnější kinematografickou událostí v České republice. Letos slaví 50 let, tradice přehlídky ale sahá ještě hlouběji, až do poloviny 60. let minulého století. Tehdy se začal klást důraz na vzdělávání lektorů postupně se rodících filmových klubů. První ročník akce, která tehdy nesla název Seminář filmových klubů, se konal v srpnu 1964 v jihočeských Čimelicích, kde sídlila proslulá filmová průmyslovka.
Autor: Veronika Pechačová
Foto: Marek Malůšek
© 2024 AČFK / Design & web: David Huspenina
© 2024 AČFK /
Design & web: David Huspenina /
Obchodní podmínky / Ochrana osobních údajů