Diskuze: Herní principy v audiovizuální výchově

Neděle 27.7. / 10:30-12:30, HUB 123

Může být výuka filmu zároveň i dobrodružstvím, zážitkem nebo detektivkou? V diskuzi se zaměříme na formáty, které využívají herní principy v reálném prostoru – od únikových her přes městské pátrací hry až po interaktivní mise ve veřejném prostoru. Společně s odborníky z organizací Fakescape, Post Bellum, NaFilM a Aeroškola prozkoumáme netradiční edukační nástroje, které skrze pohyb, týmovou spolupráci nebo řešení šifer dokážou rozvíjet kritické myšlení, schopnost vyprávění nebo porozumění médiím. Diskuze nabídne inspiraci, jak aktivizovat žáky nejen ve třídě, ale i mimo ni – v ulicích města, na chodbě školy nebo v interaktivní expozici. V době, kdy se vzdělávání otevírá digitální kreativitě a participativním formám, je na čase znovu promyslet, jak může zážitková hra obohatit vzdělávací proces.

Diskusi povede: Martin Černý (NaFilM: Národní filmové muzeum, CZ)

Guests:

Jitka Míčková (Post Bellum, CZ)

Johana Ješátková (Fakescape, CZ)

Jan Kolegar (Aeroškola, CZ)

Jakub Jiřiště (Filmové muzeum NaFilM, CZ)

The programme will be translated.

Martin Černý

Martin Černý co-leads the NaFilM: National Film Museum. He is the museum’s manager, curator and coordinator of international projects implementing new technologies (augmented reality, gaming principles) in the museum’s exhibitions. He also coordinates the activities of the museum’s platform for innovation and education called museUM JINAK. He has been active in the film industry since 2014. He was a coordinator of short and documentary films in the Czech Film Center and a PR manager of the VOD platform DAFilms. Martin Černý studied film theory at Charles University in Prague.

industry-2024-foto-hoste-cerny-800

Johana Ješátková

Johana Ješátková působí od roku 2019 v organizaci Fakescape jako lektorka workshopů zaměřených na mediální gramotnost, kyberbezpečnost a kritické myšlení pro žáky základních a středních škol, seniory i širokou veřejnost. Podílí se také na vedení spolku a v současnosti je provozní ředitelkou Fakescape. Vystudovala politologii a právo na Masarykově univerzitě. Dlouhodobě se věnuje vzdělávání v oblasti mediální a informační výchovy a je spoluautorkou vzdělávací knížky Záhada ztracených médií určené pro děti od 6 let.

industry-2025-foto-hoste-johanajesatkova

Jakub Jiřiště

Jakub Jiřiště stál v roce 2014 u zrodu filmového muzea NaFilM a již více než 10 let působí v této instituci jako kurátor a historik, rozvíjí edukační koncepci a podílí se na mezinárodních výzkumných a kreativních projektech. Má tak zkušenosti s vývojem narativního obsahu pro VR technologii, digitální a venkovní herní formáty. Zároveň se zabývá inovacemi a trendy v zážitkové muzejní edukaci v rámci platformy MuseUM JINAK, kterou NaFilM inicioval v roce 2022. Kromě působení v NaFilMu zastává pozici dramaturga archivních pořadů v České televizi, je pedagogem Kabinetu teorie a historie audiovize na FAMU či spolupracuje s programovou dramaturgií MFF Karlovy Vary.

industry-hoste-jakub-jiriste

Jan Kolegar

Jan Kolegar je absolvent Katedry animované tvorby na FAMU, nyní pracuje jako grafik, animátor a střihač na volné noze. Patří mezi kmenové lektory Aeroškoly, vzdělávacího projektu v oblasti filmové a audiovizuální výchovy. Věnuje se kurzům animace a tvorby počítačových her.

industry-2023-foto-hoste-kolegar

Jitka Míčková

Jitka vystudovala střední pedagogickou školu a Katedru výchovné dramatiky na DAMU. Metodám výchovné dramatiky a zážitkové pedagogiky se věnuje již řadu let, a to jako učitelka mateřské školy v Praze, lektorka a metodička zážitkových workshopů a šifrovacích her organizace Post Bellum, školitelka lektorů, pedagogů, studentů SŠ a VŠ, autorka knihy pro pedagogy „Cesta do pohádky“. Je zakladatelkou a členkou loutkového divadla Na háčku zaměřeného na tvorbu pro děti, ve kterém také tyto principy uplatňuje.

industry-2025-foto-hoste-jitkamickova