V odborném programu Filmovky letos našlo místo i téma strategické komunikace. Ve stanu Respektu o ní v neděli večer mluvil Otakar Foltýn, který ji nyní v Česku koordinuje. Hovořil mimo jiné o svobodě slova, dění na Ukrajině i chystané kampani k výročí sovětské invaze z 21. srpna 1968.
„Máme vysvětlovat občanům státu, co ten stát dělá, proč to dělá a proč je dobře, aby to dělal," řekl Foltýn. Upozornil ale na rozdíl mezi strategickou komunikací a politickým PR, který podle něj spočívá v nadstranickosti řešených otázek. „Nedostal jsem od vlády žádné politické limity k tomu, co můžu a nemůžu říkat," uvedl.
Jedním z hlavních témat debaty i následné diskuze s diváky se stal konflikt mezi svobodou slova a možnou cenzurou spojenou s potíráním dezinformací. Přítomnost cenzury v českém systému Foltýn jednoznačně zamítl. „Svoboda projevu znamená, že něco můžete volně napsat, ale rozhodně to neznamená, že vám pro to někdo musí dát prostor," řekl. Žádná svoboda ale podle něj není absolutní, omezují ji vybrané zákony. „Nemůžete říct, že ruská agrese je v pořádku, protože v tom případě už schvalujete trestný čin," uvedl.
Jedním z témat současné strategické komunikace státu by podle Foltýna měla být válka na Ukrajině. „Budoucnost České republiky přímo závisí na tom, jak dopadne válka na Ukrajině," uvedl. Dodal také, že Česko na pomoci Ukrajině vydělává. Podle Foltýna je přitom důležité nezapomínat na vlastní historickou zkušenost, například na německou okupaci. „Musíme chápat, proč je potřeba, abychom jim pomáhali tak, jak bychom v roce 1938 chtěli, aby ostatní pomohli nám," řekl.
S historií má být spojená i kampaň, kterou oddělení strategické komunikace aktuálně připravuje. Má vycházet z událostí srpna roku 1968, kdy na území tehdejšího Československa vstoupila vojska Varšavské smlouvy. Kampaň využije známé osobnosti, influencery i sociální sítě. „Chceme to udělat s minimem peněz, ale maximem vůle," uvedl Foltýn.
Připomínky výročí však podle něj nemají být jedinou náplní činnosti jeho třináctičlenného týmu. „Musíme dohnat těch 30 let, kdy jsme si nevysvětlovali základní hodnoty, na kterých stojí stát," nastínil Foltýn. „Byl bych rád, kdyby ty hodnoty uměl každý nejen vyjmenovat, ale i prakticky žít," doplnil.
Plukovník Otakar Foltýn (*1976) je absolventem pražské právnické fakulty. V Armádě České republiky působí od základní vojenské služby, kterou zahájil v roce 2003. Od roku 2022 stál v čele Vojenské policie, loni začal působil ve Vojenské kanceláři prezidenta republiky. Letos v květnu byl jmenován vládním koordinátorem strategické komunikace.
Autor: Klára Jarošová
Foto: Anna Marie Křížová
© 2024 AČFK / Design & web: David Huspenina
© 2024 AČFK /
Design & web: David Huspenina /
Obchodní podmínky / Ochrana osobních údajů