Výstavy

Tvorbu a osobnost režiséra Martina Friče si připomeneme výstavou fotografií, výtvarné návrhy i leporela Rudolfa Lukeše představí Slovácké muzeum a dojde i na folklór, respektive jeho vy/zneužití komunistickou mocí… Nejen tyto výstavy pro vás připravila letošní Letní filmová škola.

Pro držitele všech typů akreditací je vstup na výstavy zdarma, výstavy ve veřejném prostoru jsou volně přístupné.

Martin Frič

Foyer kina Hvězda
Termín výstavy: 29. 7. – 30. 8. 2022
Termín vernisáže: sobota 30. 7., 12:00
Filmová tvorba Martina Friče čítající víc než osm desítek filmů poskytuje fascinující obraz mimořádně talentovaného tvůrce, který prošel třemi různými režimy, aniž by rezignoval na kvalitu svých snímků. Výstava fotografií zachycuje jak proměny režiséra samotného, tak jeho témat i atmosféry natáčení.

Geneze

Reduta
Termín výstavy: 29. 7. – 7. 8. 2022
Termín vernisáže: sobota 30. 7., 17:20
Výtvarný koncept Geneze je společnou prací studentů uměleckých škol Emmy Lukášové a Ondřeje Mikuše, výtvarníka Jiřího Válka a herce, moderátora a výtvarníka Marka Vašuta. Tématem projektu je hledání významu či spíše podstaty slova Geneze – z řeckého „počátek, zrod, proces vznikání či vývoj“.

Dvojité vidění: Písně Petra Linharta ve fotografiích Václava Müllera

Klub kultury – Galerie Vladimíra Hrocha
Termín výstavy: 29. 7. – 4. 8. 2022
Termín vernisáže: neděle 31. 7., 15:00
Petr Linhart je jedním z nejpoetičtějších českých textařů. Posluchač jeho písně vnímá vnitřním zrakem, stává se spolutvůrcem prožitku. Takové obrazy jsou dvojitě prožité, dvojitě viděné. Jak je vidí Vašek Müller, pořadatel Hradeckého slunovratu a autor fotografií inspirovaných Linhartovými texty?
Výstava je součástí programu Je třeba vrátit místům jejich jména a příběhy (Nová realita).

Rudolf Lukeš: Filmové návrhy a leporela

Slovácké muzeum
Termín výstavy: 29. 7. – 18. 9. 2022
Termín vernisáže: neděle 31. 7., 17:00
Během Letní filmové školy se poprvé v Uherském Hradišti představí filmové návrhy a výběr z ilustrátorské tvorby pozoruhodné osobnosti české poválečné výtvarné scény Rudolfa Lukeše.
Filmový architekt a ilustrátor Rudolf Lukeš (1923–1976) je podepsaný pod filmy Bořivoje Zemana, Jiřího Krejčíka či Andrzeje Wajdy, po roce 1948, kdy odmítl vstoupit do KSČ, ovšem musel z Barrandova odejít a živil se jako písmomalíř. V 60. letech 20. století anonymně vyhrál soutěž nakladatelství Artia na dětské knihy a jeho prostorová leporela se úspěšně prodávala po celém světě (kromě Československa).

Moc folkloru

Smetanovy sady
Termín výstavy: 28. 7. – 11. 8. 2022
Termín vernisáže: pondělí 1. 8. 2022, 17:45
Folklor je na Slovácku pojem každému dobře známý. A přesto, nebo možná právě proto také neostrý a nejednoznačný. Každý tu s ním má nějakou osobní, žitou zkušenost a způsob jeho chápání. Dvanáct osobností folklorního života jižní a jihovýchodní Moravy vzpomíná.
Výstava a film vznikly v pobočce Paměť národa Jižní Morava za podpory Jihomoravského kraje.

Česko/slovenské okamžiky

Palackého náměstí
Termín výstavy: 29. 7. – 30. 9.2022
Termín vernisáže: úterý 2. 8., 17:00
Před třiceti lety zanikl společný stát Čechů a Slováků. Venkovní fotografická výstava ČTK, která bude mít premiéru na LFŠ, připomene klíčové momenty společné historie, ale také méně známé zajímavosti ze života v Československu, stejně jako mimořádnou blízkost Čechů a Slováků po jeho rozdělení.