Žádná Filmovka v novodobé historii nevznikala tak těžko jako ta letošní, dozvědělo se zaplněné a rouškami obležené Kino Hvězda hned na začátku slavnostního zahájení 46. ročníku. Dojatá ředitelka LFŠ Radana Korená zmínila, že podpora kultury v těchto nelehkých dobách je velmi důležitá. 

„Přípravy testovaly, jak jsme vnitřně silní – a toto osobní testování dopadlo na jedničku s hvězdičkou. Filmovku chystají lidé, kteří mají silná a otevřená srdce; stejně jako ti, co na ni jezdí,“ uvedla ředitelka.

Dlouho se tleskalo realizačnímu týmu, který za letošním ročníkem stojí. „Vidět dobrý film je lepší než sex,“ navnadil návštěvníky Filmovky programový ředitel Jan Jílek. Na pódiu se postupně ocitli i Michal Zachar, obchodní ředitel společnosti Redside, letošního hlavního partnera, či starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Po slavnostním zahájení následovala projekce nového snímku Havel (2020), který uvedla delegace v čele s režisérem filmu Slávkem Horákem. „Málo se ví, že tento film dělali skoro samí Jihomoraváci,“ začal svůj tým představovat rodák z Napajedel. Tvůrčí tým reprezentoval spoluscenárista Rudolf Suchánek, dramaturg Jan Gogola st. a kameraman Jan Šťastný. Pouze hlavní herec Viktor Dvořák nepochází z Moravy, což mu však za jeho filmový výkon může být odpuštěno.

V neděli vás zveme na diskusi k filmu Havel ve stanu ČT.

46. Letní filmová škola Uherské Hradiště, všechny barvy filmu zazáří během 7.–12. srpna 2020.

#lfs2020 💙