Skip to main content

Výroční cenu LFŠ převzal režisér Jim Sheridan

Po tureckém filmaři Semihu Kaplanogluovi putuje další cena Asociace českých filmových klubů režisérovi Jimu Sheridanovi. Slavný umělec ocenění v neděli večer převzal z rukou ředitelky festivalu Radany Korené a programového ředitele Jana Jílka. Diváci irského filmaře přivítali dlouhým potleskem ve stoje.

„Jsem rád, že jsem konečně tady a je to čest dostat tuto cenu po tolika vynikajících režisérech,“ uvedl v děkovné řeči Sheridan. Dále popsal projekty, na kterých právě pracuje. S publikem také sdílel i velmi osobní příběh, který jej vedl k práci na kriminálním seriálu podle skutečné události.

„Má matka se celý život vinila za smrt mojí babičky, která zemřela po porodu. Byla tak prvním člověkem, se kterým jsem se setkal, co se obviňovala za něco, za co nemohla. Proto mě začaly velmi zajímat příběhy nespravedlivě odsouzených,“ popsal třiasedmdesátiletý rodák z Dublinu.

Před předáním ceny diváci zhlédli Sheridanovo životopisné drama Moje levá noha. Snímek zobrazuje skutečný příběh Christyho Browna, který se i přes své postižení stal malířem. Hlavní roli handicapovaného umělce ztvárnil Daniel Day-Lewis, který za svůj výkon získal svého prvního Oscara. Sheridanův debut získal také ocenění za herečku ve vedlejší roli pro Brendu Frickerovou a byl nominovaný v dalších třech kategoriích.

Dnes ve 14 hodin se irský režisér zúčastní programu v Respekt stanu s názvem Lekce filmu podle Jima Sheridana. Bude hovořit o spolupráci s Day-Lewisem, specificích práce v USA, ale hlavně o svém vztahu k domovské zemi. Dopoledne se bude ve sportovní hale promítat jeho drama Boxer, večer pak v Klubu kultury snímek Ve jménu otce. V úterý se na LFŠ představí dosud poslední Sheridanův film Tajný deník.

Lukáš Cigánek
Foto: Dalibor Glück