Skip to main content

Vetchý dostal „cenu za přirozenost“

Jako třetí v pořadí získal na letošní Filmovce  cenu Asociace českých filmových klubů herec Ondřej Vetchý. „Je to cena za přirozenost,“ uvedla ředitelka Letní filmové školy Radana Korená, která herci zmrzlinový kornout předala.

„Mám z té ceny samozřejmě velkou radost, moc si jí vážím, ale upřímně se cítím trochu nepatřičně,“ řekl na předávání Vetchý. Vzpomněl přitom na svého hereckého kolegu Josefa Abrháma, se kterým dlouhá léta působil v pražského Činoherním klubu.

„Když jsem do Hradiště přijížděl, jel jsem přes Kunovice, kde se Pepik Abrhám narodil. A nějak jsem si uvědomil, že moje herecká generace není zdaleka tak silná jako ta jeho. Chtěl bych se za to mladým lidem omluvit, že nemáme co nabídnout,“ dodal Vetchý. Zmínil také Abrhámovy vrstevníky, režiséry Evalda Schorma, Jiřího Krejčíka a Ladislava Smočka.

Po předání ceny diváci zhlédli snímek Tmavomodrý svět, ke kterému scénář napsal Zdeněk Svěrák. Ostatně Ondřej Vetchý ve Svěrákových filmech hraje často – a to i v tom nejnovějším Betlémském světle, který Filmovka nabídla divákům v neděli na Letní scéně. Vetchý je také od roku 2019 posilou Cimrmanova divadla, jež Svěrák spoluzaložil.

Návštěvníci Filmovky mohou Vetchého ještě potkat na jeho Lekci filmu či projekci snímku Dům pro dva od Miloše Zábranského, po kterém následuje debata.

Alena Harciníková

foto: Marek Malůšek