Skip to main content

Snímek česko-makedonského režiséra Iva Trajkova Piargy, vyprávějící strhující příběh mladé Jurišy, se návštěvníkům Filmovky představil během středečního odpoledne. Příběh dlouhý 102 minut pohltil diváky nejen hereckými výkony a zajímavým kontrastním vizuálem, ale také oslavou přírody, syrovou dobovou atmosférou nebo zakázanou vášní. Na konci projekce o snímku debatovaly scenáristka Jana Skořepová a herečka Judit Pecháček.

Příběh vypráví o chudé a svéhlavé dívce Juliše, ztvárněné slovensko-maďarskou herečkou Judit Pecháček, která se snaží svůj osud a život převést na lepší stranu. Provdává se do rodiny nejbohatšího statkáře vesnice Piargy, kde se ale stává terčem zlosti její tchýně a tchána. Vše se obrací v momentu, kdy se zamiluje do násilnického otce svého muže. Tajná zakázaná láska vyjde brzy na povrch a rozpoutá sled událostí, které nejen Julišu, ale i celou vesnici pomalu vedou k záhubě.

Přípravy, natáčení a postprodukce filmu trvaly tvůrcům více než 10 let. „Zadání na scénář jsem získala od producentky Silvie Panákové. Týmu se dlouho nedařilo vypracovat a připravit adaptaci povídky Františka Švantnera tak, aby byla filmově realizovatelná,“ řekla scenáristka Jana Skořepová. Po dlouhé tvorbě scénáře se poté filmařům nedařilo sehnat dostatek financí, finalizace snímku byla tedy dlouho nejasná. „Já jsem své první dny měla v roce 2016, kdy jsem natáčela teaser a stále jsem nevěděla, zda projekt vyjde,“ dodala herečka. Nakonec se podařilo film dokončit, premiéru měl poté ve slovenských kinech v září minulého roku, čeští diváci ho mohli zhlédnout začátkem toho letošního.

Pro české diváky může být příběh neznámý, pro ty slovenské ale jde o jedno z hlavních děl slovenského magického realismu. Piargy, inspirované stejnojmennou povídkou Františka Švantnera, poprvé vyšlo roku 1942 jako součást sbírky Malka. „Tato povídka není rozsáhlá, neobsahuje výrazný dramatický zvrat a jde spíše o krátké vyprávění postav. My jsme k němu dodali širší příběh komorní rodiny a až zvláštního toxického milostného trojúhelníku,“ řekla scenáristka.

Snímek od své premiéry objíždí mezinárodní festivaly, kde jeho tvůrci převzali mnoho cen. Velký úspěch sklidil i u Slovenské filmové a televizní akademie, od které získal v soutěži Slnko v sieti 12 ocenění. „Za mne jsou důležitější nominace, vždy se tak o nás začne mluvit. Kdo poté vyhraje, je už jedno. Samozřejmě to potěší, ale neděláme to pro to, abychom vyhrávali,“ řekla herečka.

Novinky české a slovenské kinematografie uvedla Filmovka během minulého týdne ve všech svých kinech. Návštěvníci tak mohli shlédnout 16 projekcí, mezi nimiž byly oceňované filmy Il Boemo nebo Brutální vedro. Sekci České a slovenské novinky uzavře večerní závěrečnou projekcí film Úsvit.

Autor: Tereza Bartáková

Foto: Radek Petrášek