Oko za oko a svět se stane slepým. 46. Letní filmová škola své oko zaměří na Izrael.

Sekce Terra festivalis, uvedená poprvé na předchozí Filmovce, se soustředí na vybranou národní kinematografii, která se v současnosti výrazně etabluje na mezinárodní scéně a září na mezinárodních festivalech. V rámci dané sekce se v Uherském Hradišti představí 9 zástupců současného izraelského filmu – perly jako Tel Aviv v plamenech (Sameh Zoabi, 2018) a Pracující žena (Michal Aviadová, 2018).

„Ožehavá současnost dnešního Izraele je reflektována i prostřednictvím tamější kinematografie – místní tvůrci se v rámci svých filmů vyjadřují k politické i společenské situaci,” nastiňuje Jan Jílek, dramaturg sekce Terra festivalis. „Někteří tak činí prostřednictvím ostrých dramatických řezů, jiní pomocí ironie či dokonce humoru.” Izraelské filmy jsou každoročně uváděny na všech prestižních světových přehlídkách a globální zájem o toto teritorium a jeho filmový obraz je neutuchající.

Filmovka před vybranými projekcemi chystá dramaturgické úvody, oslovuje režiséry z tohoto teritoria a připravuje doprovodný odborný, literární a výstavní program. Konkrétní obrysy Terra festivalis, sekce spadající do programového bloku zaměřeného na současnost, by měly být jasné na konci března.

46. Letní filmová škola Uherské Hradiště, všechny barvy filmu zazáří během 24. 07.–02. 08. 2020.

Více:

Sameh Zaebi zkoumá politiku prizmatem soap opery a hummusu. Rozhovor s režisérem Tel Aviv v plamenech, anglicky, magazín Forbes.

9 otázek pro Michal Aviadovou. Rozhovor s režisérkou Pracující ženy, anglicky, magazín Forward.

#lfs2020 💙