Skip to main content

Talenty jakoby se podle Vetchého někam vytrácely

Čert Janek, Béďa Unčovský, vojín Kefalín, nebo František Sláma. I tak znají diváci Ondřeje Vetchého. Kromě desítek filmových a televizních přijal herec ještě roli pedagoga a začal učit na DAMU. Chtěl studentům zprostředkovat zkušenosti, které mu v jeho hereckých začátcích přineslo působení v Činoherním klubu (ČK), řekl dnes více než dvěma stovkám lidí, které přilákal na debatu Lekce filmu do Respekt stanu.

“Když jsem skončil školu, dostal jsem nabídku do ČK, kde byla navzdory bolševické masáži, emigracím a infiltrací kádrů veliká soudržnost a kontinuita v tvorbě. Potkal jsem tam obrovské množství talentovaných a schopných lidí. Měl jsem velké štěstí, že ti lidi žili a byli na trhu. Teď už to štěstí nikdo mít nebude. Talenty jakoby se někam vytrácely,” posteskl si Vetchý. “Tohle je věc, která mě k tomu přiměla. Pokouším se se studenty sdílet svou zkušenost a nějak jim zprostředkovat to, čeho jsem já měl štěstí se zúčastnit,” vysvětlil herec..

Druhou motivací mu byl herecký kolega a kamarád Michal Pavlata. “Michal bohužel zemřel, takže jsem pociťoval nějakou zodpovědnost za to, aby pokračovalo to, co začal,” upřesnil Vetchý.

Herec také vzpomínal na to, jak se na DAMU seznámil se svými studenty. “Řekl jsem jim, že negarantuju, že z nich budou vynikající režiséři, dramaturgové nebo herci, ale garantuju, že udělám všechno proto, aby z nich vyrostli čestní, vzdělaní a demokraticky smýšlející gentlemani. A taky že se z nich pokusím udělat polovojenskou organizaci,” řekl Vetchý.

Dále se rozpovídal o svých filmových začátcích, o spolupráci s významnými českými herci a režiséry, o talentu, ale i o pro něj životně důležitých hodnotách, jakou je například ukotvenost demokracie. “Hereckou profesi jsem nepřijal beze zbytku. Práci vnímám jako nástroj k tomu, že mohu měnit věci kolem sebe, komunikovat s politiky a vyvíjet na ně tlak. Některé hodnoty jsou pro mě důležitější než moje práce,” popsal Vetchý.

Herci, který byl mimo jiné jako první Čech nominovaný na Evropskou filmovou cenu, přinesla letošní Filmovka cenu Asociace českých filmových klubů. Diváci se s Vetchým mohou v úterý potkat ještě ve velkém sálu Reduty na projekci filmu Miloše Zábranského Dům pro dva.

Ivana Syrovátková

foto: Marek Malůšek