Skip to main content

Rochusem se rozezněla horňácká muzika

Zaplněná zelená louka osvícená ostrým, postupně zapadajícím sluncem, s výhledem na celé Uherské Hradiště. V takových diváckých kulisách parku Rochus se odehrál úterní večerní koncert Horňáckými chodníčky Leoše Janáčka.

“Vesele muziko, vesele mně hrajte!” Těmito slovy úvodní písně začala své představení cimbálová muzika Petra Mičky, který celým koncertem také provázel. Mezi skladbami přibližoval posluchačům osobu Leoše Janáčka a jeho vazbu na Horňácko. Janáček, jehož cesty směřovaly do tohoto kraje opakovaně, zde sbíral lidové písně, které využíval k vlastní tvorbě.

Ve druhé části koncertu cimbálovou muziku doplnilo smyčcové kvarteto Jiřího Pospíchala. Netradiční spojení klasiky a folkloru vytvořilo těleso, jež se postaralo o výjimečný zážitek. Ke zpěvu muzikantů se přidala také zpěvačka Veronika Malatincová v tradičním horňáckém kroji.

Lidé s pohárky vína v rukou nerušeně upírající zrak k cimbálu, dva horkovzdušné balony stoupající nad Buchlovem a linoucí se krásná hudba. Taková byla atmosféra, kterou vytvořilo deset muzikantů pro bezmála 500 posluchačů.

V závěru koncertu, kdy už slunce zapadlo za Buchlovské hory, sklidili všichni účinkující neutichající potlesk. Kromě primáše Mičky hráli v cimbálovce Marek Smaženka, Petr Chovanec, David Mrkvica, Aleš Mička a Petr Gazárek, smyčcové kvarteto Jiřího Pospíchala doplnili Miroslav Kolacia, David Hrubý a Petr Pšenica.

Barbora Směřičková

Foto: Marek Malůšek