Skip to main content

V úterý do Uherského Hradiště dorazil další hlavní host festivalu – režisér a scenárista Miloslav Luther. Dopoledne se v Respekt stanu s přítomnými podělil o bohaté zkušenosti ze své tvůrčí kariéry. Odpoledne pak z rukou ředitelky festivalu Radany Korené převzal Výroční cenu Asociace českých filmových klubů (AČFK).

„Studium pod vedením Otakara Vávry byla opravdu tvrdá škola, a to i kvůli době, v níž jsme žili,“ vzpomínal na studium na pražské FAMU v počátcích normalizace. Slovenský filmový tvůrce se odmítal podvolit komunistickému režimu, což mělo vliv například na to, že nemohl cestovat. „Nikdy se nedá dohodnout s někým, kdo představuje zlo,“ uvedl Luther. Přes problémy školu vystudoval a vrátil se na Slovensko, kde začal točit televizní inscenace.

Sedmasedmdesátiletý filmař ale nikdy nechtěl tvořit projekty, jimž nevěřil: „Vždycky jsem dělal věci, které mi dávaly smysl. Nikdy jsem neměl potřebu tvorbou nahánět majetek,“ podotkl a pokračoval „Dělám to proto, aby divák prožil, co jsem při psaní a natáčení prožíval já,“ řekl.

V devadesátiminutové debatě autor krom vyprávění o natáčení svých konkrétních děl hovořil také o svém přístupu k filmu jako takovému. „Film není napodobeninou života nebo reality. Je to nový život. Ale podstata reality v něm musí zůstat,“ popisoval.

Odpoledne autor více než třiceti celovečerních snímků převzal ve Slováckém divadle před projekcí filmu Krok do tmy (2014) z rukou ředitelky festivalu Radany Korené Výroční cenu AČFK. „Miloslav Luther cenu dostává mimo jiné za to, jak jedinečně mapuje téma souboje jedince s mocí a mocnostmi,“ řekl programový ředitel LFŠ Jan Jílek. Své ústřední téma Luther zmínil i při Lekci filmu, když hovořil o současné době ovlivněné konfliktem na Ukrajině. „I dnes se závist mění v nenávist, a ta vyvolává zlobu.,“ podotkl.

„Děkuji filmovým klubům v Česku i na Slovensku, jejichž práce si velmi vážím. Myslím si a vnímám to tak, že toto ocenění z mých filmů dělá filmy nadčasové, a to je pro mě nejvyšší pocta,“ uvedl Luther. Festival divákům v pondělí nabídl jeho snímek Útěk do Budína, v úterý Tango s komáry a Krok do tmy. Lutherovu návštěvu ve středu zakončí dopolední projekce Chodníku přes Dunaj v Redutě.

Autor: Jakub Hříbek

Foto: Magdaléna Šmídová