Skip to main content

Reportéři chtějí přiblížit válku na Ukrajině českýma očima

Novináře Martina Dorazína z Českého rozhlasu, Darju Stomatovou ze CNN Prima News a Ivanu Svobodovou z Respektu spojuje skutečnost, že se za informacemi o ruské agresi vůči Ukrajině vydali přímo na místo. Jaký význam má reportování z místa činu a proč nestačí vzít si záběry od zahraničních agentur nebo zvednout telefon, probírali v sobotu na Filmovce  v Respekt stanu.

 

“Přímo na místě si vytvoříte vztah k lidem a víte, že budete informovat správně. Nemůžete se spolehnout na to, jak informuje někdo jiný. Když tam jsem já, tak vím, za co zodpovídám a co vidím,” zhodnotila Stomatová. Reportéři se shodli na tom, že je ve válečné žurnalistice nutný bezprostřední kontakt redaktora s prostředím. “Všichni chceme čtenářům, divákům, posluchačům přinést celý obraz, celou válku a atmosféru,” doplnila Svobodová.

 

Zároveň diskutující upozornili na to, že Češi vnímají konflikt jinak než lidé v západních zemích mimo jiné proto, že jsou s Ukrajinci v každodenním kontaktu. “My můžeme přebírat zahraniční agenturní zpravodajství, ale to je takový globální pohled. My chceme problém vidět českýma očima,” řekl Dorazín.

 

Zpravodaj Českého rozhlasu dále varoval, že teď nastává nejhorší fáze konfliktu, protože ochabuje solidarita společnosti. “Centrály dezinformátorů jsou teď silné a útočí ze všech pozic, veřejnost začíná mít jiné problémy, jako starosti s plynem,” řekl. Podle něj je proto teď nutné věnovat se tématu více.

 

Trojice novinářů dále mluvila o tom, jak se vnímání války proměnilo v čase, o mentalitě Ukrajinců i o tom, jak vypadá příprava válečného zpravodaje. “Všichni tři prokázali svou prací velkou odvahu a vydrželi dlouho v opravdu složitých podmínkách,” zdůvodnil výběr hostů zástupce šéfredaktora Respektu Ondřej Kundra, který debatu moderoval.

 

Debata s názvem Reportérem na Ukrajině byla hlavním bodem sobotního programu týdeníku Respekt. “Nepropadám skepsi, že Ukrajina už nikoho nezajímá, když to tu vidím,” zhodnotila hojnou účast diváků Svobodová.

 

Tématu Ukrajiny se v Respekt stanu dotkne i v neděli fotograf Karel Cudlín.

Ivana Syrovátková

 

Foto: Tomáš Železný, ČTK