Obyčejná místnost, plná náhodně rozestavěných otáčivých židlí. Nic extra, ale na tom teď vůbec nezáleží, protože divák se ponoří do reality úplně jiné, do té virtuální. Galaxie imaginace v Redutě přináší třicetiminutovou sekvenci tří 360° filmů a je jen na vás, kam se budete dívat a jaký úhel pohledu si zvolíte.

Virtuální realita se na Filmovku vrací po roční pauze. Podle dramaturga této sekce Ondřeje Moravce byl ale výpadek na místě. „Už i proto, že trh s VR filmy se poměrně zastavil a zbrzdil. Filmaři totiž čekají s vypuštěním svých filmů, až pandemie opadne,“ uvedl.

Letošní téma je vesmír a můžete se podívat na snímky realistické i zcela surreálné. Stanete se tak například součástí posádky letící na Mars. Kontrolky blikající před vámi i za vámi a lehce pomatený kosmonaut po vaší pravici vás zaručeně vtáhnou do děje.

Šest desetiminutových filmů, vybraných z předních světových festivalů, je rozděleno do dvou třicetiminutových pásem. Divák si nasadí VR brýle a sluchátka a ponoří se do virtuální reality filmových animovaných kraťasů. Filmy jsou dostupné pouze v anglickém jazyce.

Pokud se rozhodnete na Galaxii imaginace zajít, musíte jednat rychle, protože místa kvapem mizí. Kapacita je 16 míst a dají se zamluvit pouze na místě maximálně na následující den.

Ale i kdyby bylo plno, nezoufejte. Místo filmu si v druhém sále můžete zkusit ještě ve virtuální realitě zahrát hru. V ní můžete dokonce ovlivňovat i děj pomocí ovladačů. K dispozici máte tři počítače a na každém šest her.

text: Alena Harciníková, ČTK

foto: Marek Malůšek, ČTK