Skip to main content

Obyčejná místnost, plná náhodně rozestavěných otáčivých židlí. Nic extra, ale na tom teď vůbec nezáleží, protože divák se ponoří do reality úplně jiné, do té virtuální. Galaxie imaginace v Redutě přináší třicetiminutovou sekvenci tří 360° filmů a je jen na vás, kam se budete dívat a jaký úhel pohledu si zvolíte.

Virtuální realita se na Filmovku vrací po roční pauze. Podle dramaturga této sekce Ondřeje Moravce byl ale výpadek na místě. „Už i proto, že trh s VR filmy se poměrně zastavil a zbrzdil. Filmaři totiž čekají s vypuštěním svých filmů, až pandemie opadne,“ uvedl.

Letošní téma je vesmír a můžete se podívat na snímky realistické i zcela surreálné. Stanete se tak například součástí posádky letící na Mars. Kontrolky blikající před vámi i za vámi a lehce pomatený kosmonaut po vaší pravici vás zaručeně vtáhnou do děje.

Šest desetiminutových filmů, vybraných z předních světových festivalů, je rozděleno do dvou třicetiminutových pásem. Divák si nasadí VR brýle a sluchátka a ponoří se do virtuální reality filmových animovaných kraťasů. Filmy jsou dostupné pouze v anglickém jazyce.

Pokud se rozhodnete na Galaxii imaginace zajít, musíte jednat rychle, protože místa kvapem mizí. Kapacita je 16 míst a dají se zamluvit pouze na místě maximálně na následující den.

Ale i kdyby bylo plno, nezoufejte. Místo filmu si v druhém sále můžete zkusit ještě ve virtuální realitě zahrát hru. V ní můžete dokonce ovlivňovat i děj pomocí ovladačů. K dispozici máte tři počítače a na každém šest her.

text: Alena Harciníková, ČTK

foto: Marek Malůšek, ČTK