Skip to main content

První zmrzlinový kornout dostal turecký filmař Kaplanoglu

První cenu Asociace českých filmových klubů na letošním ročníku Letní filmové školy získal v pátek večer režisér Semih Kaplanoglu. Jeden z nejznámějších tureckých filmařů si tradiční zmrzlinový kornout převzal od ředitelky Letní filmové školy Radany Korené a hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše.

„Moc vám děkuji za tuto cenu, jsem za ni velice vděčný. Jsem rád, že se po té dlouhé době pandemie můžeme setkat takto na živo,“ uvedl Kaplanoglu. Dodal, že nejvíc se na Filmovce těší na diskuzi o svých filmech s diváky.

Po předání následovala projekce jeho filmu Vejce (2007). Snímek je prvním z trilogie, jejíž další části tvoří Mléko (2008) a Med (2010). Autor za něj získal Zlatého medvěda na festivalu Berlinale. Jeho styl kritici popisují jako meditativní – ve filmech se často objevují zvířecí metafory, neherci, turecká krajina, a naopak naprosto chybí hudba.

Není to ale poprvé, kdy Kaplanoglu svou trilogii v Čechách představuje. V roce 2011 ji také prezentoval na pražské části festivalu Febiofest a rok předtím na festivalu v Karlových Varech.

Kaplanoglu zůstane na Filmovce v Uherském Hradišti do úterý. Krom pátečního Vejce mohou diváci zhlédnout i zbytek jeho trilogie. Stejně tak jeho dva novější filmy Zrno a Hasan. V pondělí ho také budou moci potkat na jeho Lekci filmu.

Alena Harciníková

Foto: Denisa Albaniová