Skip to main content

Nová česká komedie s hororovými prvky Přišla v noci vyvolala ve středu dopoledne v Klubu kultury nadšenou reakci. „To byl ten nejdelší potlesk na filmové škole, a to něco pamatuju,“ řekl po projekci moderátor diskuze, dramaturg Jaroslav Sedláček. Snímek je výsledkem spolupráce režisérů Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara.

Oba podle jejich slov spojuje podobný smysl pro humor a vnímání světa. Jejich porozumění umožnilo rychlý vznik filmu. „Říkali jsme si, jaké máme náměty, a hned u prvního jsme si říkali, že se nám to překrývá,“ popsal Pavlíček. Scénář napsali dohromady, při natáčení vždy jeden z režisérského dua scénu připravil a druhý se následně připojil s připomínkami a modifikacemi.

Jak poznamenal jeden z diváků při debatě, film také vyčnívá herecky neokoukanými tvářemi. „Pro nás bylo stěžejní, aby ti herci fungovali jako postavy, abyste si do nich už nic neprojektovali,“ vysvětlil Vejnar. Do hlavních rolí režiséři obsadili Annette Nesvadbovou, Jiřího Rendla a brněnskou divadelnici Simonu Pekovou, která si svými historkami z natáčení získala hradišťské publikum.

„Dva takovýhle kluci měli tu obrovskou odvahu jít se mnou do toho dobrodružství, devadesát procent z vás možná ani neví, kdo jsem. Ale já si myslím, že jak jste hezky zatleskali a přijali mě, že už na mě nezapomenete,“ uvedla Peková. Ve filmu ztvárnila neodbytnou matku, která jednou v noci navštíví svého syna a jeho přítelkyni, a nastěhuje se nejen do jejich bytu, ale i do jejich vztahu.

„Za mě to byl typ filmu, kterým říkám ‚malé velké filmy‘. Ideálně limitované množství postav, limitované množství lokací a hodně stojící na dialogu, který jde dovnitř do psychologie postav. Tenhle ten typ filmu já dlouhodobě vyhledávám a miluju,“ doplnil Pavlíček.

Režiséři Pavlíček a Vejnar už dříve spolupracovali na přenosech Cen české filmové kritiky. Jejich film Přišla v noci vznikl bez grantů a finanční podpory institucí, až do jeho dokončování se zapojila Česká televize. Snímek měl premiéru letos v červenci na Karlovarském festivalu, do českých kin přijde na podzim.

Autor: Adéla Černá

Foto: Radek Petrášek