Skip to main content

Pavlátová ukázala jedinečnost animovaného filmu

Svoji vášeň pro animované filmy přiblížila v neděli na Filmovce režisérka a animátorka Michaela Pavlátová. Jaká byla její počáteční motivace k tvorbě krátkých animovaných filmů, co pro ni znamenala její nominace na Oscara, jak se stala vyučující na Harvardu a vedoucí katedry animované tvorby na pražské FAMU líčila zaplněnému Respekt stanu.

Její práce je pro ni drogou. Kresba, kterou následně rozpohybuje do krátkého animovaného filmu, je pro ni závislost. Tvorba osmiminutového filmu trvá sice několik let života, pro Pavlátovou je ale mravenčí práce na filmu uklidňující a smysluplná.

„Vyzkoušela jsem skoro všechny techniky, vyjma loutky, a jde to strašně pomalu, trvá to dlouho, ale na druhou stranu nemusíte čekat na velký štáb lidí. U animovaného filmu si v určitých momentech vystačíte i sám, a to mi vyhovuje,“ říká Pavlátová.

Animované filmy za hrané vyměnila režisérka pouze třikrát. Pokaždé jí ale při práci s živými herci něco scházelo. „I když ti herci přinášejí jiné možnosti, ale měla jsem tendenci nakládat s nimi jako s loutkami. U animovaného filmu bez vás nic nevznikne, ale u hraného jsem cítila, jako bych tam nebyla potřeba. Navíc je to nakonec hodně jiné, než si to v hlavě vymyslíte,“ popsala režisérka.

Mnoho diváků si Pavlátovou pamatuje i jako příležitostnou herečku. Její nezapomenutelná hláška, kterou si sama vymyslela, zazněla ve filmu Knoflíkáři. „Nežereš maso, nepoznáš vtip.“ Pavlátová přiznala, že věta byla inspirovaná jejím bratrem Janem Slovákem. „On tehdy nejedl maso, byl takový spořádaný a zdál se mi nudný,“ uvedla Pavlátová.

Možnost osobitějšího vyjádření cítí Pavlátová především v animaci, a také proto v této kategorii získala řadu ocenění. V roce 1993 byla za svoji animovanou grotesku Řeči, řeči, řeči nominována na Oscara. Animovaný film Repete byl v roce 1995 oceněný na Berlinale Zlatým medvědem v kategorii krátkých filmů. V minulém roce získal její snímek Moje slunce Mad nominaci na Zlatý glóbus a zároveň cenu poroty na festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy. Právě celovečerní novinku mohou návštěvníci vidět v úterý ve 20 hodin ve Slováckém divadle.

Barbora Směřičková
Foto: Tomáš Železný