Skip to main content

Slovenský herec Martin Huba se v sobotu v Uherském Hradišti stal dalším majitelem zmrzlinového kornoutu. Ocenění Asociace českých filmových klubů získal „za eleganci a noblesu, s nimiž prochází a ovlivňuje kulturní dění na Slovensku a v Česku,“ a také za odvahu při výběru svých rolí, skrze které otevírá nepopulární společenská témata a upozorňuje na ikonické postavy z nedávné minulosti, jež nebyly vždy jen pozitivního charakteru.

„I negativní hrdinové totiž mají velmi komplikované způsoby uvažování. Můžeme je samozřejmě jednoduše odsoudit, ale je naivní si myslet, že jejich vnitřní běs není rozporuplný,“ řekl herec v rozhovoru pro sobotní Filmové listy.

Moderátor Josef Kubáník při předávání ceny Martina Hubu uvedl jako „trojjedinost“ toho, co závidíme našim slovenským sousedům: monumentálnost Vysokých Tater, noblesu prezidentky Čaputové a to, jak dobré jsou halušky s brynzou. Tatry pak v děkovném proslovu zmínil i oceněný slovenský herec.

V horách strávil díky své rodině část života, stanul na každém jejich vrcholu a připisuje jim až osudovou roli ve svém životě: „Hory všeobecně vás naučí cítit vaši malost, vaši křehkost, vaši povinnost být vděčný za to, že jste na světě a ten vděk předávat těm, kteří vás obklopují. Odevzdávat vděk těm, kteří se stali mými spolupracovníky a spolusouputníky mého životního příběhu.“

„Pro mě vždy bylo strašně důležité, aby prázdných stoliček v divadle bylo co nejméně, ale na druhé straně, aby ti, kteří tam sedí, nepřišli jen kvůli nějaké atraktivní zábavě, ale abychom spolu více méně probrali téma, které jsme z jeviště, nebo filmového plátna, nabídnuli. A toto mi osud dopřál,“ uvedl Huba.

Poslední příležitostí, jak se s hereckou legendou letos na Filmovce setkat, bude nedělní projekce Obsluhoval jsem anglického krále v Klubu kultury o půl jedenácté, kde bude hostem.

text: Vojtěch Dvořáček, ČTK

foto: Magdaléna Šmídová, ČTK