Skip to main content

Němé italské divy se z minulosti vrací za doprovodu současné hudby

Už čtvrtým rokem mají návštěvníci Filmovky možnost zažít atmosféru začátků kinematografické tvorby a podívat se na němý film v doprovodu živé hudby. Letošní sekce Němý film s živou hudbou nese podtitul Divy – bohyně italského filmu. Za výběr filmů i doprovodných kapel v této sekci zodpovídají její dramaturgové – filmový kritik Radomír D. Kokeš a hudební a filmový publicista Viktor Palák.

Takzvané diva filmy přinášejí divákům příběhy tragických vášní, které prožívaly silné ženské protagonistky. Tyto snímky vznikaly během zlatého věku italské kinematografie, tedy mezi lety 1910 a 1918. Během nedělního odpoledne mohli diváci v Kině Hvězda zhlédnout již druhý film z této sekce.

Šlo o snímek z roku 1915 s názvem Assunta Spinová inspirovaný stejnojmennou divadelní hrou od Salvatora Di Giacoma. O živý hudební doprovod k filmu se postarala česká kapela Chief Bromden, která na scéně působí od roku 2019.

Dvojice dramaturgů před každým promítáním krátce uvede film i kapelu. Kokeš dnes divákům přiblížil život představitelky hlavní postavy – herečky Francescy Bertiniové. Ta začala hrát v divadle ve velmi nízkém věku, odtud se dostala k filmu. V roce 1915, kdy ve svých třiadvaceti letech promítaný snímek natáčela, měla už na kontě přes 50 filmových rolí. Kokeš dodal, že ačkoliv je jako režisér filmu uváděn Gustav Serena, on sám tvrdil, že snímek je celý projektem Bertiniové. Ta je tak zároveň hlavní herečkou, režisérkou a částečně i producentkou.

Kokeš zdůraznil, že tento film je významným dílem desátých let v italské kinematografii. Od dalších diva filmů z této doby se podle Kokeše liší v několika ohledech. Na rozdíl od ostatních hrdinek v diva filmech, Assunta není pasivní – výrazný je zde prvek zaktivnění hrdinky. Dále také posouvá a zmírňuje koncept „excesivně expresivního herectví“, tedy velkých, výrazných gest. V neposlední řadě také Bertiniová „systematicky pracuje s hloubkou záběru a zaplňováním a vyprazdňováním záběru“.

Němé filmy byly doprovázeny živou hudbou už od jejich samotného vzniku. V Kině Hvězda na tuto tradici navázala skupina mladých hudebníků z kapely Chief Bromden. Palák před projekcí uvedl, že je tu „současná tvorba konfrontována s filmy přes sto let starými“. O tvorbě kapely uvedl, že „je to hudba čas od času snivá, většinou hodně energická, u které rozhodně nebudete klimbat“.

Osud Assunty Spinové není jediným filmem o vášních – jak filmy o divách Kokeš nazval – který mohou diváci za doprovodu živé hudby sledovat. V dalších dnech festivalu se budou totiž promítat ještě další tři snímky: Tygřice za doprovodu dvojice Blue Uandi, Madame Tallien, bohyně rozmaru a krásy doplněný o hudbu tria Viah a celou sekci zakončí promítání snímku Sedm smrtelných hříchů: Lakomství s hudbou od kapely Franzie.

Lucie Špetová
Foto: Marek Malůšek