Skip to main content

47. Letní filmová škola v sekci historie představí tvorbu Akiry Kurosawy, císaře a větrného muže japonské kinematografie.

„Natáčel celosvětově úspěšné filmy, přitom používal experimenty odvozené z avantgardního filmu, západního i japonského klasického umění. Pestrou žánrovou tvorbu doprovázely napříč žánry průchozí témata spojená s existenciální krizí,” říká Luboš Ptáček v anotaci sekce. 

Autor první české kurosawovské monografie přiblíží projekce režisérovy tvorby dramaturgickými úvody, vedle toho v Uherském Hradišti představí jeho dílo dvěma přednáškami.

Jak vám Kurosawa uhranul?
Děrsu Uzalu jsem viděl při své první návštěvě ve filmovém klubu. Otevřela se přede mnou nová dimenze kinematografie, která ovlivnila podstatnou část mého života.

Čím je Kurosawa světový a japonský?
Kurosawa je v Japonsku kvůli způsobu vyprávění považován za „nejzápadnějšího“ japonského režiséra své generace. Rašómon po úspěchu na festivalu v Benátkách otevřel cestu evropským divákům k japonské kinematografii. Kurosawa ve svých filmech zároveň vychází z tradice starého i moderního japonského divadla, literatury a výtvarného umění.

Proč sledovat Kurosawu dnes?
Jeho filmy jsou stále zábavnější než drtivá většina současných akčních a dobrodružných filmů. Navíc jsou hluboce lidské.

Kterým filmem začít?
Začal bych historickými samurajskými filmy z 50. a 60. let, pak si lépe vychutnáte jeho komornější filmy ze současnosti. 

Pokročilejším doporučuji snímek Žiji ve strachu, který vypráví o muži, jenž podlehl strachu z atomové války.

Kurosawu na plátně, nebo online?
Za mých mladých let žádné online nebyly. Možná jsem cinefilně nostalgický (nostalgie byla původně definována jako chorobný stesk švýcarských vojáků po domově). Stýská se mi po návštěvě kina, ale jsou filmy, na které do kina chodit nemusím. Kurosawa naopak patří mezi tvůrce, u jejichž filmů je velké plátno a plný sál takřka podmínkou plného diváckého zážitku. Nejen vizuálně, ale i kolektivním prožitkem generovaných emocí. 

Kdo na něj navázal? Na koho navázal?
To by bylo na dlouho, ale například Tři zločinci ve skryté pevnosti byli v mnohém inspirací pro Hvězdné války. Až dojemný byl zájem amerických režisérů (Georges Lucas, Martin Scorsese, Francis Ford Coppola), kteří Kurosawovi v pozdějších letech jeho kariéry pomáhali s produkcí a distribucí.

Který výrok máte s Kurosawou spjatý?
„Tak budu jíst zase suchou rýži.” Vzpomínal v pamětech, když s ním po neúspěchu adaptace Dostojevského Idiota studio Dahei rozvázalo smlouvu. Pak odešel na ryby, což byla jeho oblíbená činnost, když netočil. U vody strávil i většinu času, když bylo kvůli překročenému rozpočtu a neshodám s producenty přerušeno natáčení Sedmi samurajů.

Lidé od japonského filmu ho přezdívali císař a větrný muž.

Jak chutná Suntory?
Moje chuťové buňky preferují spíše koňak.

Kurosawa byl milovník dobrého jídla a pití. Alkohol byl jedním z jeho démonů. V době natáčení reklamy na Suntory se s ním ale už vypořádal, přesto mám neodbytný dojem, že si s Coppolou přiťukává s nepředstíranou náruživostí.

🍦Ptal se Libor Galia.

Více:

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště naslouchá filmu 💚 Na Filmovce vás vyhlížíme 06.08.–12.08.2021.