Skip to main content

Kocáb: Rockera a politika v sobě kombinuju

Jedním z hostů letošní Filmovky je hudebník a občanský aktivista Michael Kocáb. Přijel na sobotní světovou premiéru dokumentu Michael Kocáb – rocker versus politik, který natočila Olga Sommerová. Sám o sobě říká, že obě role dokáže skloubit. „Naučil jsem se žít v obou polohách a úplně lehce je kombinuji. Dřív mi to ale, pravda, dávalo práci,“ řekl zakladatel skupiny Pražský výběr.

Dokument se zaměřuje na Kocábův život od dětství až po začátek 90. let, kdy se z pozice předsedy parlamentního výboru zasadil o odsun sovětských vojsk z Československa. Kvůli tomu se do filmu nevešlo například období, kdy zastával pozici ministra pro lidská práva.

„Je pravda, že tam není zachycena etapa ochrany občanských práv, která v mých očích kvantitativně převyšuje to, co se dělo v období sametové revoluce. Ale neberu to úkorně, je to její pohled na věc,“ říká Kocáb a dodává, že nyní hlavně záleží na názoru diváků.

Ve snímku má velký prostor zpěvákovu dětství a vyrůstání. Velkými vzory mu byli oba rodiče. „Oni žili ve velké harmonii jako dvě labutě, od seznámení až do konce života. Oba dělali empatická povolání: tatínek farář i maminka psycholožka se oba starali o duše lidí,“ vzpomíná Kocáb. Některé z otcových moudrostí jsou podle něj aktuální dodnes. „On například říkal, že proti zlu se bojuje mečem. To můžeme vztáhnout na dnešní Ukrajinu. Otec by se nebál použít těžké zbraně,“ podotkl Kocáb.

Co se týče jeho dalších plánu do budoucna, Kocáb prozradil, že připravuje dva projekty: „Jeden je Vabank o sametové revoluci, kde mám již připravených dvacet hodin záznamu Václava Havla, a pak bych chtěl natočit čistý dokument o Pražském výběru.“ V květnu navíc vyšel záznam koncertu z roku 2016 s názvem Pražský výběr – Symphony Bizzare. „Největší satisfakce pro mě byla, že se to lidem líbilo,“ uzavřel Kocáb.

Lukáš Cigánek

Foto: Dalibor Glück