Skip to main content

Havelka připravuje nový film

Režisér Jiří Havelka připravuje svůj další film s pracovním názvem Zahradník. Na Filmovce to oznámil během středečního večera na debatě v Respekt stanu. Stejně jako jeho minulé celovečerní filmy, Vlastníci a Mimořádná událost, inspirovaly snímek skutečné události. Půjde o příběh zahradníka Reného Mandyse, kterého silně utlačoval jeho soused, ruský majitel zámku Alexej Zacharov.

Zatím poslední Havelkův filmový počin – Mimořádnou událost – měli návštěvníci letošní Filmovky možnost zhlédnout v pátek v Letním kině na Masarykově náměstí. Přestože kritický ohlas na film nebyl tak pozitivní, jako tomu bylo v případě Vlastníků, Havelka považuje film za mnohovrstevnatější.

„Mimořádná událost je pro mě sofistikovanější než Vlastníci, je to neurologická studie pátrání toho, kým jsme,“ popsal Havelka. Uvedl, že ani v jednom filmu mu nešlo o „sondu do čecháčkovství“, jak se o jeho filmech často mluví. Pro něj šlo v obou případech o příběh postavený na lidské situaci a přístupu jednotlivých aktérů k ní.

Film ale není Havelkovou hlavní pracovní ani životní náplní. „V divadle se cítím nejvíc přítomen. Jsem tam asi nejšťastnější vůbec,“ řekl Havelka během debaty s názvem Film a divadlo, divadlo a film. Vysvětlil, že během zkoušení v divadle se do práce úplně ponoří a žije jen tím, během natáčení filmu vzniká spousta aspektů, jež tento pocit narušují.

Režisér dodal, že u herců, se kterými v divadle spolupracuje, je důležité, jestli jsou ochotni zkoušet bez textu, často věci měnit, předělávat a rychle zapomínat. „Pro mě je primární celková atmosféra a lidský přístup herců. To je pro mě zásadnější než talent a zásluhy,“ uvedl Havelka. Dodal, že na divadle ho baví hlavně „tělesná energie a bezprostřední kontakt diváka a herce“.

Jeho hry mohli diváci vidět například v divadle Ypsilon, kde během studií na DAMU začínal, dále také v Dejvickém divadle, Národním divadle v Praze i na Slovensku, brněnské Huse na provázku nebo v Divadle na Vinohradech. Důležitým prvkem v jeho divadelní tvorbě je improvizace. Tu hodně využívá i divadelní skupina Vosto5, které je Havelka členem.

Lucie Špetová
Foto: Marek Malůšek