Skip to main content

Filmovku zakončila světová premiéra Arvéd

Světová premiéra českého filmu Arvéd ve středu večer v Kině Hvězda uzavřela 48. ročník Letní filmové školy. Snímek debutujícího režiséra Vojtěcha Maška vypráví příběh Jiřího Arvéda Smíchovského, údajného zednáře, okultisty a vyznavače černé magie, spolupracovníka nacistické zpravodajské služby a později i Státní bezpečnosti.

Slavnostním zakončením v zcela zaplněném sále Hvězdy provedl moderátor a herec Josef Kubáník, který připomněl letošní ročník Filmovky v číslech: 48. ročník, 306 položek v programu, 39 festivalových míst, čtyři oceněné osobnosti, osm večírků do tří do rána, 13 otrav alkoholem a čtyři početí. „Myslím, že letošní ročník můžeme prohlásit za úspěšný,“ poznamenal Kubáník.

Ředitelka Letní filmové školy Radana Korená ocenila práci celého programového týmu. „Jsou to lidé, kteří filmovku s velkým nasazením nejen celý rok připravují, ale poté i realizují,“ uvedla. Na pódiu promluvili také programoví ředitelé Letní filmové školy Iva Hejlíčková a Jan Jílek. „Film je život, ze kterého jen někdo vystříhal nudné kousky, a já mám pocit, že jsme tady ten týden žili film,“ řekla s odkazem na citát Françoise Truffauta Hejlíčková.

Od roku 2017 funguje na festivalu programová sekce LFŠ uvádí, v rámci níž mohou diváci hlasovat pro film, který bude uveden do české distribuce. Letošním vítězem se stal snímek Velká svoboda. Jde o rakouské gay drama z prostředí vězení a do českých kin se dostane během roku 2023.

V průběhu festivalu AČFK udělila čtyři Výroční ceny filmovým tvůrcům. Oceněnými se letos stali režiséři Semih Kaplanoglu a Jim Sheridan, herec Ondřej Vetchý a režisérka a animátorka Michaela Pavlátová.

Barbora Směřičková

foto: Marek Malůšek