Skip to main content

Rok se s rokem sešel, a tak v sobotu plně obsazené hlediště kina Hvězda opět netrpělivě vyčkávalo zahájení letošní Letní filmové školy. Organizátoři letošního už 47. ročníku Filmovky do poslední chvíle kvůli koronaviru a vládním opatřením nevěděli, jak a jestli vůbec se přehlídka uskuteční.

„Jsem moc ráda, že jsme pro vás vůbec Filmovku připravit mohli. Za to bych chtěla poděkovat mnoha lidem a mnoha institucím. Bez velké odvahy, zapálení a chuti našeho filmovkového týmu by to nešlo,“ řekla s úsměvem ředitelka akce Radana Korená.

Tleskalo a děkovalo se především realizačnímu týmu, ale nezapomnělo se ani na diváky, bez kterých by se festival neuskutečnil. Ředitelka děkovala také mediálním partnerům, všem sponzorům, starostovi Uherského Hradiště a všem ostatním, kteří se na Letní filmové škole podílejí.

Na pódiu promluvil také starosta Stanislav Blaha. „Jsem rád, že jste neztratili odvahu. Moc děkuji za to, že jste takoví, jací jste, a že nám každý rok přinášíte velkou dávku kultury,“ řekl. Pak už se ale hlavní aktéři odebrali do svých křesel, aby společně s dalšími diváky zhlédli předpremiéru nového snímku Muž se zaječíma ušima režiséra Martina Šulíka, ve kterém hlavní roli ztvárnil Miroslav Krobot.

Program LFŠ je rozdělen do tří základních bloků: Historie, Současnost a Česko/Slovensko. Festival představí snímky Akiry Kurosawy, díla německého expresionismu doprovodí živá hudba. V sekci Terra festivalis přehlídka letos nabídne mexické filmy. LFŠ vyvrcholí ve středu večer zvláštním uvedením filmu Zpráva režiséra Petera Bebjaka. O den později festival končí.

Festival nabídne řadu hostů, patří k nim také polský střihač Jaroslaw Kamiński nebo chilský režisér a fotograf Sergio Castro San Martín. Součástí LFŠ jsou i výstavy.

text: Žaneta Levíčková, ČTK

foto: Tomáš Železný, ČTK