Skip to main content

Filmovka začala, nabídne tři světové premiéry.

Letošní ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti nabídne návštěvníkům hned tři světové filmové premiéry. První z nich, snímek Michael Kocáb – rocker versus politik režisérky Olgy Sommerové, festival v sobotu večer otevře. Ve středu pak na diváky čeká celovečerní debut režiséra Vojtěcha Maška Arvéd a celou přehlídku pak uzavře třetí premiéra, film Kunstkamera od Jana Švankmajera. Největší nesoutěžní festival v Česku se koná od 29. července do 4. srpna a celkem letos představí 180 filmů.

 

Krom novinek se také program věnuje českým i zahraničním klasikám, nemalá část programu připomíná režiséra Martina Friče. „Martin Frič je pro nás opravdu důležitý. Kdyby ho měli v Hollywoodu, byli by šťastní. Podle mého není plně oceňován. Snažíme se mu tedy věnovat velké množství prostoru,“ uvedla na páteční tiskové konferenci programová ředitelka Iva Hejlíčková, která by si přála, aby si diváci díky této retrospektivě uvědomili, jak skvělého mělo Česko režiséra.

 

Hvězdným hostem festivalu je irský režisér a scenárista Jim Sheridan, několikanásobně nominovaný na Oscara a držitel Zlatého medvěda filmového festivalu v Berlíně. V Uherském Hradišti převezme Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Krom něho tuto cenu dostane například i herec Ondřej Vetchý, turecký režisér Semih Kaplanoglu či režisérka Michaela Pavlátová.

 

Festival, který pořádá Asociace českých filmových klubů, nabídne kromě projekcí i koncerty, divadelní představení, odborné programy, tvůrčí dílny i akce pro děti. Součástí doprovodného programu bude také venkovní výstava Česko/slovenské okamžiky, věnovaná česko-slovenským vztahům. Letošní ročník je první po dvou letech, který není ovlivněn covidovovými restrikcemi. Díky tomu se letos změnily i podmínky akreditace a návštěvníci tak mohou doprovodný program a dvě letní kina navštívit zadarmo.

 

Alena Harciníková