homepageNezařazené

Filmoví kritici a jejich filmové delikatesy – Pavel Sladký

Letní filmové škola se rozjela, programonabídka je bohatá. Abychom vám usnadnili navigaci mezi různými příchutěmi filmu, oslovili jsme několik českých filmových publicistů, kteří se podělí o své programové tipy.

Pavel Sladký (filmový publicista, ČRo Vltava)

Z retrospektivy Michaela Hanekeho bych jako doporučení vybral například ránu do vazu rodině v méně známém filmu Sedmý kontinent. Nekompromisní, brutální raný Haneke. Ideální bude vidět film návazně s Funny Games, Utajeným a některými z pozdějších filmů rakouského analytika, to člověka nemůže nepoznamenat.

Nový film Wojciecha Smarzowského Klér hrábnul hluboko do svědomí katolické církve. Jeden z trojice hlavních postav-kněžích chlastá a řídí, druhý intrikuje přes mrtvoly a dělá politiku, která ho má dostat do Vatikánu, třetí zneužívá děti – a byl v dětství v semináři sám zneužívaný. Všichni podvádějí, účel světí prostředky, duchovní hodnoty si nechávají na posmrtný život. Výsledkem je temná tragédie (jejich) svědomí. Smarzowski s filmem, který doma sklidil 5 milionů diváků, velice málo cestoval do zahraničí, a tak je skvělé, že na LFŠ přijede.

Sám bych chtěl vidět některý z půlnočních giallo hororů, a to minimálně pro představu o stylisticky významném, často citovaném a prokrveném italském filmovém fenoménu, který je ale málokdy k vidění na plátnech. Zkusím bych například výstředně působící Noc, kdy Evelyn vstala z hrobu… Snad bude na projekcích ve Sportovní hale o půlnoci (žádné reprízy nejsou) už dýchatelno!