homepageNezařazené

Filmoví kritici a jejich filmové delikatesy – Iva Přivřelová

Letní filmové škola odstartovala, programová nabídka je bohatá. Abychom vám usnadnili navigaci mezi různými příchutěmi filmu, oslovili jsme několik českých filmových publicistů, kteří se podělí o své programové tipy:

Iva Přivřelová, filmová publicistka (E15, Odvážné palce)

Cléo od pěti do sedmi

Z děl letošní Filmové čítanky si chci doplnit hlavně film, který do nejslavnější z nových vln zařadil Agnés Vardaovou a který mě láká už léta. Zpěvačka Cléo čeká na zprávu, jestli má rakovinu, a z pasivního uzlíčku nervů se při tom mění v samostatnou ženu.

Přesvědčení

Můj oblíbený starý Hollywood letos zastupuje retrospektiva Williama Wylera, z jehož všestranné tvorby doporučuju dokonalý portrét zášti a bezohlednosti Bette Davisové v Lištičkách a těším se na Přesvědčení, protože jde o pacifistické rodinné drama z americké občanské války a hraje tam i Anthony Perkins.

Mé soukromé Idaho

Gus Van Sant na začátku kariéry, variace na Shakespearova Jindřicha IV. v podobě moderní queer romance a River Phoenix, který toho stačil natočit moc málo. Must see.

Klér

Wojciech Smarzowski, jehož filmografii pravidelně nakoukávám právě na LFŠ, se letos vrací s dalším diváckým hitem, který fackuje arogantní mocné. Očekávám výbušnější, rozčilenější verzi letošní Ozonovy upovídané novinky Z milosti boží o hříších kněžích a doufám, že režisér nebude ve své kritice nejhorších sklonů člověka tak explicitní jako minule ve Volyni.

Černé zrcadlo: USS Callister

Televizní obsah už hraje každý velký filmový festival, LFŠ v něm jako jediná hledá trendy. Letos bude vysvětlovat experimenty se způsobem vyprávění, i pomocí jednoho z dílů volné série o děsivých nových zítřcích ovládaných novými technologiemi Černé zrcadlo.