Skip to main content

Festival zakončí světová premiéra českého filmu Arvéd

Režisér Vojtěch Mašek představí ve středu večer v Kině Hvězda svůj filmový debut s názvem Arvéd. Postavu okultisty Jiřího Arvéda Smíchovského, rozporuplné a komplikované osobnosti československých dějin, ztvárnil v celovečerním snímku Michal Kern. Po světové premiéře na Letní filmové škole vstoupí film do kin 25. srpna.

Jiří Arvéd Smíchovský byl génius, který měl výbornou paměť, uměl osm jazyků, ale především to byl udavač, který donášel během války německé tajné službě, ihned po válce byl zatčen a jeho udavačské umění pak i ve vězení využívala StB. Zároveň během nacistické okupace zachránil několik Židů před transportem do koncentračních táborů. Pocházel ze silně katolické rodiny, byl to údajný zednář, okultista a vyznavač černé magie. Všechny tyto aspekty zapojil režisér do svého snímku, a vznikl tak film, který je „na pomezí snové reality nebo magického realismu“.

Představitel Arvéda Kern dnes novinářům vysvětloval, jak složité bylo pochopit tak rozporuplnou osobnost. „Říkal jsem si, proč bych ho měl vlastně obhajovat. Můj úkol byl ho nějak ztvárnit, ale ve finále jsem zjistil, že ho stejně obhajovat musím, abych nehrál nějakou zrůdu. Já jsem potřeboval hrát člověka s city a emocemi, někoho, kdo by byl uvěřitelný, že má tu i tu stranu,“ vysvětlil Kern.

„Samotné natáčení byl krásný životní zážitek, na který nikdy nezapomenu. Příprava byl ale složitý proces,“ uvedl Kern. „Mám rád umění, které klade otázky a probouzí v divácích nějakou vlastní imaginaci a interpretaci,“ řekl Mašek.

Programová ředitelka Iva Hejlíčková je ráda, že Filmovku letos zakončuje právě takový snímek. „Je to film o něco náročnější, kde se zúročí to, co se lidé naučili, to, co si vyslechli o filmech. Bude to pro ně taková filmová maturita,“ uvedla Hejlíčková. Po světové premiéře na festivalu vstoupí snímek do kin 25. srpna.

Kromě večerního slavnostního zakončení a již zmíněného promítání se mohou návštěvníci festivalu ještě těšit na celou řadu debat, hostů a filmů. Na konec Filmovky dorazí třeba ještě režisér Jiří Havelka nebo herečka Magda Vašáryová. „Jako bonus jsme se v letošním roce rozhodli na Letním kině Masarykově náměstí až do soboty promítat filmy pro místní obyvatele nebo pro návštěvníky, kterým se nebude chtít odjet. Filmovka bude tedy v nějaké podobě trvat až do soboty,“ doplnila ředitelka festivalu Radana Korená.

Lucie Špetová

Foto: Tomáš Železný