Skip to main content

Dnešek na LFŠ patří AČFK

Festivalové úterý patří Asociaci českých filmových klubů (AČFK), která Filmovku pořádá. V takzvaný “Den AČFK” udělí organizátoři jako každý rok Výroční cenu některému ze zástupců filmových klubů.

Letos ji obdrží in memoriam Pavel Tomešek, dlouholetý vedoucí filmového klubu a kina Mír v Krnově a zakladatel filmové přehlídky 70mm filmů KRRR!. “Jeho práce pro klub, kino i přehlídku si velmi vážíme,” řekla ředitelka Filmovky a předsedkyně AČFK Radana Korená.

Kromě udělení výroční ceny některému z klubistů je cílem Dne AČFK představit účastníkům LFŠ asociaci blíže. “Celý den se ponese v duchu asociace. Chceme upozornit na další činnost, kterou má AČFK kromě Filmovky,” vysvětlila mluvčí festivalu Lenka Horáková. Asociace během roku distribuuje filmy do českých kin.

Svou práci prezentuje AČFK na Filmovce ve třech festivalových sekcích – Distribuce, AČFK adieu a LFŠ uvádí. “Program filmů je rozprostřený do celého festivalu, ale večer v Den AČFK bude předpremiéra distribuční novinky Řeka, která jde do kin na podzim,” uvedla Horáková. Sekce AČFK Distribuce, která shrnuje filmy z předešlého roku, v úterý nabídne také film Sny o toulavých kočkách, dokumentární portrét výtvarníka Petra Síse.

Nová sekce AČFK adieu uvádí filmy, kterým končí “monopol”. “Předvedeme filmy, kterým končí práva na jejich uvádění v české distribuci. Je to tedy poslední možnost tyto filmy vidět na plátně,” řekla Horáková. Jde o francouzskou tragikomedii Samba, švédskou filmovou adaptaci stejnojmenné knihy Muž jménem Ove a australskou dokumentární esej Hora.

Jedinou soutěžní sekcí na Filmovce je pak LFŠ Uvádí. Organizátoři festivalu předvybrali tři zahraniční filmy, z nichž diváci vyberou jeden, který se dostane do českých kin. “Letos jsme z výběru opravdu šťastní, protože první tři filmy, které jsme měli nahoře na našem listu, můžete vidět na LFŠ,” podotkl programový ředitel LFŠ Jan Jílek. O místo v českých kinech letos soutěží dánská hořká komedie Miss Viborg, francouzské drama o rozvedené matce Na plný úvazek a rakousko-německé gay drama Velká svoboda.

Ivana Syrovátková