Skip to main content

Projekce filmu Hranice odvahy odstartovala v neděli už pátý ročník projektu LFŠ uvádí. Diváci se tak opět mohou stát filmovými distributory a rozhodnout o tom, který film si zaslouží uvedení do kin. Letos se do finále probojovaly filmy Hranice odvahy, Epilog lásky a  Persona non grata.

„Tato projekce je speciální v tom, že vy budete moci hlasovat. Po skončení filmu vám u východu rozdají hlasovací lístek, pomocí kterého na škále od jedničky do pěti film ohodnotíte,“ uvedla ředitelka marketingu Filmovky Silvie Suchnová. Natržený lístek poté diváci hodí do boxu. Hlasy se sečtou a vítězný film vyhlásí organizátoři ve středu. Snímek, který u diváků zaboduje nejvíc pak uvede Asociace českých filmových klubů do distribuce v lednu 2022.

Prvním promítaným filmem bylo již zmíněné norské válečné drama Hranice odvahy.  Celovečerní debut režisérky Johanne Helgelandové o dětské odvaze oslnil porotu loňského ročníku Zlín Film Festivalu, kde vyhrál Zlatý střevíček. Jde o příběh desetileté Gerdy, která se za války rozhodne převést dvě židovské děti přes hranice. Film podle knižní předlohy Mají Lundeové je inspirovaný skutečnými případy.

Programový ředitel Jan Jílek v úvodním slovu zmínil jedinečnost režisérčina počinu. Tento film je prvním snímkem popisujícím temnou kapitolu norských dějin očima dětí. Snahou autorky byl přesah do současnosti. „Obecně chtěla poukázat na příběhy dětí, které musí utíkat v jakékoliv epoše a obdobě“ doplnil Jílek.

Debut britského režiséra Aleena Khana Epilog lásky se bude promítat v pondělí, v úterý se diváci můžou těšit na poslední snímek sekce, dánskou venkovskou tragédii Persona non grata.

text: Žaneta Levíčková, ČTK

foto: Magdaléna Šmídová, ČTK