Skip to main content

Diváci opět rozhodují, jako první hodnotili Miss Viborg

V neděli odpoledne zahájil soutěžní sekci LFŠ uvádí dánský příběh o přátelství dospívající dívky a bývalé vítězky soutěže krásy, která na důchodcovském vozíčku dealuje léky. “Je to hořkosladká severská dramedie, což je obsah, kteří lidé v kinech mají rádi. Při výběru musíme myslet i na životnost filmu,” podotkl programový ředitel LFŠ Jan Jílek. Film s názvem Miss Viborg režisérky Marianne Blicherové zaujal pořadatele Filmovky na Berlinale.

První soutěžní film zhodnotil zaplněný sál kina Hvězda. “Přijde mi skvělé, že se může do distribuce dostat film, který se líbil divákům,” řekl o projektu účastník LFŠ Jan Kubišta. “Je dobře, že projekt dává i ostatním šanci film vidět,” doplnila další z účastníků Anna Šípová.

O tom, který ze tří zahraničních filmů má potenciál pro českého diváka a zaslouží si uvedení v širší distribuci, rozhodují diváci na LFŠ už pošesté. U vstupu do sálu dostane každý z nich hlasovací lístky, na kterých po skončení projekce označí své hodnocení. “Lístky se sečtou, a ten nejlepší z filmů uvede Asociace českých filmových klubů do distribuce v lednu roku 2023,” vysvětlila marketingová ředitelka festivalu Silvie Suchnová.

Další soutěžní projekce čekají diváky v příštích dnech. V pondělí se bude v kině Hvězda promítat rakousko-německé gay drama z vězení Velká svoboda. V úterý je na programu francouzský sociální thriller Na plný úvazek.

Soutěž představil tým Asociace českých filmových klubů, která LFŠ pořádá, poprvé v roce 2017. Od té doby sekce LFŠ uvádí dostala do kin britskou gay romanci Na konci světa (2017), islandské drama A dýchejte klidně (2018), německou road movie 25 km/h (2019), norský dokument Malířka a zloděj (2020) a norské válečné drama Hranice odvahy (2021).

Ivana Syrovátková

Foto: Tomáš Železný