Skip to main content

Další zmrzlinu převzala animátorka Pavlátová

 

Režisérka a animátorka Michaela Pavlátová se stala další majitelkou zmrzlinového kornoutu z letošní Filmovky. Výroční cenu AČFK převzala ve Slováckém divadle od ředitelky festivalu Radany Korené a ředitele ostravského studia České televize Miroslava Karase, a to před projekcí filmu Moje slunce Mad.

“Jsem ráda, že můžu cenu předat tak tvořivé osobě. Zaslouží si ji nejen ona, ale i celá oblast, kterou zastupuje,” řekla Korená. “Je skvělé, že Česká televize, která se jako koproducent ročně podílí na vzniku více než dvou desítek filmů, může být u toho, když dostane cenu opravdu povedené dílo,” podotkl Karas. Zároveň dodal, že práce Pavlátové je důkazem toho, že si české ženy vedou v animaci opravdu dobře.

Animátorka ve své děkovné řeči prosila diváky, aby měli animaci rádi. “Jsem dojatá, protože je pro mě velká čest, že se zdejší festival pokouší pomoci i jiným druhům filmu, než je ten hraný. Myslím si, že je to důležité,” uvedla dále Pavlátová.

Režisérka a animátorka má za sebou spoustu úspěchů jak se svými filmy, tak s filmy svých studentů z Katedry animované tvorby na pražské FAMU. Za krátký animovaný film Řeči, řeči, řeči obdržela v roce 1991 nominaci na Oscara, s filmem Repete vyhrála v roce 1995 na Berlinale cenu Zlatého medvěda.

Její nejmladší film, celovečerní animovaný film Moje slunce Mad, vznikl na motivy novely novinářky Petry Procházkové. Film vyhrál cenu poroty v Annency a získal nominace na Zlatý globus, České lvy i Ceny české filmové kritiky.

Ivana Syrovátková

Foto: Denisa Albaniová