Skip to main content

Dramatik, scenárista, spisovatel a herec Zdeněk Svěrák v pondělí večer převzal Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Předávání proběhlo v plném sále kina Hvězdy za přítomnosti ředitelky Letní filmové školy Radany Korené a starosty Uherského Hradiště Stanislava Blahy.

„Rozhodli jsme se výroční cenu panu Svěrákovi předat za velkou inspiraci, za velkou lidskost, za velkou vlídnost a laskavost, která ovlivnila už celých několik generací a za kterou jsme velmi vděční, protože zvlášť v dnešní době to považujeme za velmi důležité,“ řekla Korená.

Svěrák přebíral cenu za několika minutového potlesku ve stoje. „Zjistil jsem, že lidský život není dobře napsaný scénář. Začíná to pláčem a končí to taky pláčem, i když je s hudbou. Já se celý život snažil, aby to bylo na světě veselejší, a jestli za to dostávám cenu, tak jsem rád,“ říká jeden z duchovních otců Járy Cimrmana. Po předání cen následovala projekce filmu Nejistá sezóna.

Zdeněk Svěrák bude na Letní filmové škole až do středy. Ten den se s ním budete moci potkat ještě na besedě s názvem Lekce filmu podle Zdeňka Svěráka ve stanu Respekt.

text: Kateřina Ježková, ČTK

foto: Marek Malůšek, LFŠ