Skip to main content

Byl barmanem, modelem, truhlářem, trochu boxerem, ale snad nejvíc ze všeho byl a je hercem. V Četkastu na Filmovce, který pro LFŠ připravuje ČTK spolu se studenty novinářského workshopu, se Cyril Dobrý přiznal, že by chtěl zažít ještě nějaké dobrodružné povolání.

„Bavilo by mě být námořník nebo jet těžit dřevo do Kanady. Abych to pak mohl vyprávět vnoučatům, co jsem dělal za kruťárny, když jsem byl ještě mladej,“ uvedl 25letý Dobrý v podcastu.

Mladý herec, který má za sebou pár filmových i televizních rolí, přijel na Filmovku představit film Okupace režiséra Michala Nohejla. Zhostil se v něm role herce, který hraje postavu komunistického novináře Julia Fučíka v přestavení Reportáž psaná na oprátce. Dobrý nic od Fučíka nečetl, nezažil ani normalizaci. Filmy o tomto období jsou podle něj většinou šedivé a ponuré, snímek Okupace je ale jiný. „Není to normalizační drama, ale je to žánrově velmi specifický, barevný a rozmanitý film, který s tou érou,  kromě okolnosti, že se to odehrává v tomto čase, nemá nic společného,“ uvedl představitel divadelního Fučíka.

V podcastu se zmínil také o připravovaném snímku Poslední závod režiséra Tomáše Hodana, který vypráví příběh Vrbaty a Hanče, co v roce 1913 tragicky zahynuli během lyžařských závodů na hřebenech Krkonoš. Natáčení si mladý herec moc pochvaloval, přestože pracovali v extrémních zimních podmínkách.

„Bylo to dobrodružné. Normálně, když je člověk na horách a venku je takové sajrum, tak vás ani nenapadne vylézt, ale tohle jsme potřebovali natočit a zažili jsme tam takové vánice a bouřky a mlhy, že to člověk neviděl. Už chápu, že se člověk může ztratit 200 metrů od baráku,“ popsal natáčení zimních scén. Zažil si prý i pocit dezorientace, bílou mlhu, kdy se slil horizont sněhu s oblohou, bolela ho hlava. „Napínavé. Nechtěl bych to zažít na vlastní pěst,“ dodal.

Ačkoli je Dobrý i divadelním hercem, v divadle už dva a půl roku nehrál. Na podzim ale začne nacvičovat scénické divadlo s režisérem Miroslavem Bambuškem. „Doufám, že jsem to teda nezapomněl,“ zapochyboval.

Řeč se stočila i na jeho idoly. Dobrý prozradil, že vůbec nemá rád básníka a spisovatele Charlese Bukowského. Ale kdyby se potkal se zpěvákem Nickem Caveem, tak by prý pištěl „jak šestnáctiletá holka na boybandovém koncertě.“

Celý rozhovor poslouchejte v Četkastu na Spotify, Apple Podcast, Google Podcast a Lecton.

 

text: Alena Harciníková a Martina Vašíčková, ČTK

foto: Magdaléna Šmídová, ČTK