Skip to main content

Bartošová: Přála bych si, aby v médiích nebyly pořád potřeba ostré lokty

O své knize, o ženách v médiích, veřejnoprávních institucích i přijímání kritiky mluvila na Filmovce Linda Bartošová, novinářka a nově také autorka knihy rozhovorů s deseti ženami, které působí v českých médiích. Nejen na dotazy moderátora Pavla Sladkého, ale i na velké množství otázek od diváků odpovídala novinářka během pondělního večera v přeplněném Dětském/literárním stanu.

„Psala jsem Novinářky hlavně pro mladé ženy, které se seznamují s mediálním světem. Kdybych takovou knihu měla ve dvaceti já, tak bych věděla, že v tom nejsem sama,“ vysvětlila Bartošová jednu z motivací k vydání své knihy.

„Někdy se stává, že mi holky do zpráv píšou, že po přečtení té knihy vlastně v médiích pracovat nechtějí, spoustu holek to od novinařiny odradí. To mě mrzí, ale je to otevřená kniha,“ uvedla novinářka.

Byli to právě mladí lidé, a především ženy, kteří ve stanu nejen pokládali dotazy, ale také sdíleli své obavy ze současného nastavení mediálního prostředí. Nejednou padla i slova díků za témata, která Bartošová ve společnosti otevírá. „Přála bych si, aby v médiích pracovali citliví lidé, kteří třeba nemají takovou hroší kůži, aby nebyly pořád potřeba ostré lokty. Myslím, že na to se ale musí obměnit generace.“

Kromě knihy samotné návštěvníky debaty na Filmovce například zajímalo, jak se Bartošová vypořádává s kritikou. „Jako ženy jste často terčem už dopředu. Sexualizované nadávky a hejt až na kůži, to je pro ženské novinářky úplný standard,“ přiznala autorka knihy. „Hodně jsem s kritikou bojovala, ale musela jsem se smířit s tím, že zalíbit se všem nejde a ani to není žádoucí,“ popsala Bartošová.

Často dotazy směřovaly i na její nedávné rozhodnutí ukončit práci v České televizi. Moderátorka si od ledna 2022 vzala neplacené půlroční volno, a teprve minulý týden oficiálně oznámila konec své osmileté kariéry v ČT. „Při naplňování servisní agendy jsem neměla prostor na témata, která zajímají víc mě osobně,“ uvedla jako jeden z důvodů ukončení práce ve veřejnoprávním médiu. Během debaty se zmínila, že v mediálním světě plánuje zůstávat, jen zatím nemůže prozradit kde. Jisté ale je, že to bude názorové médium.

Lucie Špetová

foto ČTK: Barbora Kvasničková