Skip to main content

Nadporučík a vojenský kaplan Kamil Vícha v pondělí ve Slováckém divadle otevřel výstavu svých fotografií pořízených na misích v Afghánistánu. Důstojník a fotograf během vernisáže podotkl, že jde o jeho první výstavu a že nikdy neměl ambice něco vystavovat.

„Z toho roku a půl, co jsem tam strávil v Lógaru, na Bagramu a v Kábulu je strašně moc fotek, něco mezi pěti a osmi tisíci. Takže tady je výběr z výběru,“ doplnil Vícha, kterému do řeči vstoupil zakladatel festivalu Hradecký slunovrat Václav Müller s poznámkou, že sekundární výběr fotografií probíhal nad Víchovou domácí třešňovicí.

Osoba vojenského kaplana má na zahraničních misí zásadní roli. S vojáky tráví 24 hodin denně, a kromě duchovní opory se specializuje i na vojenskou etiku a mezilidské vztahy. Armáda České republiky činnost kaplanů obnovila  v roce 1998.

Vícha absolvoval kromě tří misí v Afghánistánu (2010, 2014, 2019) také operace v Kosovu v roce 2008 a v Mali roku 2017. Jeho fotografie budou ve Slováckém divadle k vidění do čtvrtka 12. srpna.

Výstava je součástí programového bloku Zóna inspirace s Hradeckým slunovratem, což je festival, který letos v Hradišti v partnerství s LFŠ uvádí čtyři besedy a dva koncerty. Vernisáž Afghánistán očima vojenského kaplana ze země i vzduchu je první z akcí Slunovratu.

text: Vojtěch Dvořáček, ČTK

foto: Marek Malůšek, LFŠ