Skip to main content

Úterý bylo na Filmovce dnem pořadatele festivalu Asociace českých filmových klubů (AČFK). Výroční cenu AČFK výjimečně převzali dva laureáti, zasloužilí členové a vedoucí pardubického filmového klubu Jitka Donátová a Roman Marčák. Asociace potom v předpremiéře uvedla maďarský animovaný film White Plastic Sky, jenž zamíří do kin 12. října.

Cenu klubistům v úterý večer v Kině Hvězda předal kromě šéfky festivalu Radany Korené taky hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO). Jitka Donátová a Roman Marčák obdrželi ocenění za dlouholetou péči o pardubický filmový klub. „Část ceny věnujeme těm, co pardubický klub v roce 1963 zakládali a dnes už tu bohužel nejsou,“ řekl Marčák.

„Udělování bývá sentimentální, protože klubisti jsou srdcaři. Do klubů otiskují sami sebe,“ podotkla Korená s tím, že pardubický klub je zvláštní tím, že jako jediný sídlí v multiplexu, čímž v Česku vyniká. „Jsem nadšená, tohle je pro mě klubový Oscar,“ glosovala oceněná Donátová. AČFK oceňuje své významné členy každoročně právě na LFŠ.

Večer pokračoval další tradicí – předpremiérou snímku, jejž AČFK na podzim uvádí do kin jako distributor. Letos dramaturgové vybrali maďarskou dystopii White Plastic Sky, vyprávějící o Budapešti v roce 2123. „Bohužel naší inspirací bylo, jak naše země (Maďarsko pozn.red.), začala stavět nad celou zemí pomyslnou kopuli a tou nás odděluje od zbytku světa,“ uvedl režisér snímku Tibor Bánoczki.

„Naším záměrem bylo publikum vyprovokovat,“ popisuje druhá režisérka Sarolta Szabóová dílo, jež se vymyká aktuálností tématu (následky klimatické krize), a to za pomocí několika příběhových linek, mezi nimiž vynikala průvodní love story s dramatickým nádechem. Otevřený konec dává podle tvůrců divákům na výběr, stejně jako si může vybrat lidstvo: „Náš film pokládá otázky, nedává odpovědi,“ uzavírá režisér Bánoczki.

White Plastic Sky vyšle AČFK do českých kin od 12. října. Diváci mohou na LFŠ ještě vybrat z trojice filmů v sekci LFŠ uvádí a rozhodnout svými hlasy. Vítěz bude stejně jako White Plastic Sky distribuován pod vlajkou AČFK do všech českých kin a klubů.

Autor: Jakub Hříbek

Foto: Marek Malůšek