Skip to main content

Slavnostní zahájení festivalu se sice koná až v sobotu večer, ale Filmovka 2021 už dnes v poledne otevřela brány kina Hvězda pro první letošní projekci. Dramaturgové pro ni vybrali anarchistickou komedii britského režiséra Karla Reisze Morgan, případ zralý k léčení z šedesátých let. Celkem letos festival uvede na 170 filmů z let 1913 (němý film o Fantomasovi) až 2021, a to ve třech hlavních programových sekcích: Historie, Současnost a Česko/Slovensko.

Na úvodní tiskové konferenci promluvil jeden z vážených hostů festivalu. slovenský divadelní a filmový herec Martin Huba. V Uherském Hradišti je podle svých slov poprvé a „velmi se těší na živou debatu s diváky“ na své Lekci filmu, která se uskuteční zítra v 10 hodin dopoledne. Huba bude jedním ze čtyř tvůrců, kteří dostanou „zmrzlinový kornout“ – výroční cenou Asociace českých filmových klubů.

Prvním oceněným bude už dnes večer Goran Marković při příležitosti projekce jeho filmu Delirium Tremens (2019). Cenu převezme mimo jiné za „organické propojení s českými zlatými šedesátými během studií na FAMU“ – jeho loňská kniha Česká škola neexistuje se v neděli tady na Filmovce dočká křtu českého vydání ve foyer kina Hvězda. Cenu AČFK převezme také Zdeněk Svěrák a v nepřítomnosti Jiřina Bohdalová, která se letošního ročníku z pracovních důvodů nezúčastní.

Filmovku v roce 2021 pochopitelně stále ovlivňuje pandemie koronaviru. Podle organizátorů ale nepřináší jen všechno špatné; právě díky pandemii přeorganizovali program projekcí do lepší podoby: „V minulých letech začínaly filmy tradičně v 11:30, 12:00, 12:30 a pak byla pauza. Teď jsme rozvrstvili časy začátků projekcí do celého dne. Neustále se něco děje, neustále něco začíná. Právě covid nám ukázal nové přemýšlení o rozvržení festivalu,“ řekl na úvodní konferenci programový ředitel LFŠ Jan Jílek.

Že právě letošní Filmovka je jakýmsi přemostěním po (snad) konci pandemie koronaviru bylo znát i z úvodních slov Martina Huby, který s úsměvem prohlásil, že se sem těšil velmi: „Dnes ty kontakty kvůli covidu, víte, jaké jsou, člověk se těší už jen ze samotné příležitosti pro setkání s lidmi, se kterými se roky a roky setkával a neuvědomoval si vzácnost toho setkání.“

Kvůli proměnlivým koronavirovým opatřením organizátoři letos postupně navyšovali kapacitu na projekcích v jednotlivých programových sekcích. Na každý programový slot se počítá se dvěma tisíci sedadly a Filmovka je zatím na 80 % loňské kapacity. „Takže se dá říct, že máme pořád ještě prostor,“ říká Radana Korená, ředitelka LFŠ. „Takže když se někdo rozhodne na Filmovku dojet, tak může. A čím rychleji zareaguje, tím lépe.“

text: Vojtěch Dvořáček, ČTK

Foto: Tomáš Železný, ČTK